avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand trebuie sa ma duc la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand trebuie sa ma duc la servici

Am avut concediu de odihna până azi inclusiv, dar azi am luat un medical pentru 5 zile, începând cu ziua de azi. Pe data de 16 martie am făcut și o cerere de concediu fără plată pentru 11 mai-11 iunie. Cererea de concediu fără plată mai este valabilă avand in vedere ca sunt in concediu medical 8 mai-12 mai?
Cel mai recent răspuns: goplanet , utilizator 16:24, 25 Mai 2020
Mi s-a spus că s-a anunțat și operat in revisal concediul fara plata 11 mai- 12 iunie si nu se ia in considerare concediul medical.

Cornel Vasile a scris:

OUG 158/2005
art. 16
(1) Asigurații a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
......

In speta, reprogramarea se face cu acordul angajatorului.

Ultima modificare: Miercuri, 13 Mai 2020
goplanet, utilizator
Legea este clara ... in cazul in care nu se respecta ,puteti sesiza Casa de Asigurari de Sanatate, ITM-ul.
Nu stiu cum sa aplice legislația pentru ca data de început a concediului medical este anterioara primeizile in care incepe concediul fara plata. Cum se procedeaza? Am vrut să pot beneficia de reprogramate dar se pare ca i-am încurcat și nu sunt de acord sa revin la servici. Se poate face cerere de întreruperea concediului fără plata si revenire la servici ?


goplanet a scris:

Mi s-a spus că s-a anunțat și operat in revisal concediul fara plata 11 mai- 12 iunie si nu se ia in considerare concediul medical.

Cornel Vasile a scris:

OUG 158/2005
art. 16
(1) Asigurații a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
......

In speta, reprogramarea se face cu acordul angajatorului.



Ultima modificare: Marți, 19 Mai 2020
goplanet, utilizator
In speta, CFP nu poate da la o parte concediul medical ....
Se poate sa imi desființeze postul dacă am decizie de concediu fără plată 11 mai-12 iunie, dar am avut medical 08-12 Mai. Mentionez ca institutia de stat nu a reluat lucru cu publicul, biroul meu este chiar la relatii cu publicul, toti colegii au fost plătiți inclusiv cu sporuri și cu alocație zilnică de hrana toata perioada până acum, iar la biroul unde lucrez eu a fost angajate pentru 1 an o persoana cu aceeasi încadrare ca mine.

Cornel Vasile a scris:

In speta, CFP nu poate da la o parte concediul medical ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul fara plata Vivian Ingrid Vivian Ingrid As dori sa stiu daca un concediu medical decaleaza concediul fara plata deja luat!Stiu ca in cazul concediului de odihna, concediul medical survenit in timpul ... (vezi toată discuția)
Concediu medical vs concediu fara plata AndaNav AndaNav Buna ziua si La Multi Ani! Va rog sa-mi spuneti, ce se intampla daca, in timpul concediului fara plata imi iau concediu medical, datorita ... (vezi toată discuția)
Concediu medical și cel de odihna OPLA OPLA Buna ziua Cererea de concediu de odihna îmi este aprobată pentru efectuarea a 14 zile concediu de odihna in perioada 14.08.2019-29.08.2019, deci pana in ... (vezi toată discuția)