Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protejare venituri in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protejare venituri in caz de divort

Buna seara,
As dori sa ma informez care sunt modalitatile de a-mi proteja veniturile in caz de divort. Mentionez ca am 3 locuri de munca, iar sotul meu a cheltuit veniturile sale in cvasitotalitate pe ascuns in ultimii 7 ani prin diferite scheme. Cum pot sa imi protejez veniturile in eventualitatea unui divort? Cu atat mai mult ca este si un copil de 11 ani implicat.
Va multumesc
nu prea puteți, adică nu puteți să trageți o linie și să spuneți că unii se împart și alții nu.
adică dacă întrebarea este ce lege vă dă soluția de protejare a sumelor în caz că vă despărțiți, nu xistă una.
banii din căsătorie sunt comuni.
desigur, dacă la partaj (atunci se impart banii, nu la divort) nu veți avea bani, nu vor fi sume de împărțit...
de asemenea, la partaj se poate solicita o cotă mai mare, dacă ați câștigat și contribuit mai mult decât soțul Dvs.
Copilul nu are niciun fel de drepturi financiare din partajul părinților.
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine. In aceste conditii, directionarea unei parti din venituri intr-un cont destinat copilului ar proteja aceste venituri? Un eventual transfer catre familia extinsa din veniturile castigate de mine ar fi posibil sau si acestea sunt partajabile?
Va multumesc
Nu înțeleg. Dvs va luati salariul lunar.
Soțul dvs nu are acces la banii dvs decât dacă dvs îi permiteți asta sau ii dati chiar dvs.
Păstrați jumătate din venit sau poate chiar mai mult intr-un cont și restul folositi-i pentru cheltuielile casnice.
Ma indoiesc ca soțul va ține socoteala la leut.
Buna seara,
Din pacate lucrurile sunt mai complicate. Tinand cont ca intretinerea familiei mi-a revenit aproape in exclusivitate mie de circa 3-4 ani, sotul meu cheltuind veniturile castigate de el in proportie de 80%- si chiar asa e, am dovezi in sensul acesta-pe jocuri video, mi se pare nedrept ca in caz de divort sa ii mai dau si jumatate din ceea ce castig, in conditiile in care el nu participa cu venituri la intretinerea familiei, Din ce inteleg, orice cont pe numele meu intra sub incidenta partajului, deci ideea de cont separat nu stiu daca este fiabila.
Multumesc pentru interes,
Puteti sa deschideti un cont pe numele copilului, sau sa ii strangeti cash la parinti de ex. Daca nu sunt aproape, puteti sa le trimiti prin mandat postal.
Daca incepeti divortul, puteti sa faceti un cont pe numele dvs., banii nu vor mai fi in pericol.
gi-jane2, moderator