avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizare traducator
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizare traducator

Buna ziua,
O prietena m-a rugat sa aflu mai multe detalii referitoare la autorizarea ca traducator. Imi puteti spune, va rog, ce conditii trebuie sa indeplineasca si care sunt actele necesare. Ea zicea ceva de autorizare din partea Ministerului Justitiei si din partea Ministerului Cultelor... Imi puteti da mai multe lamuriri? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters24933 , utilizator 22:07, 14 Decembrie 2009
elena claudia ianasi a scris:

Buna ziua,
O prietena m-a rugat sa aflu mai multe detalii referitoare la autorizarea ca traducator. Imi puteti spune, va rog, ce conditii trebuie sa indeplineasca si care sunt actele necesare. Ea zicea ceva de autorizare din partea Ministerului Justitiei si din partea Ministerului Cultelor... Imi puteti da mai multe lamuriri? Multumesc!


In cazul in care prietena ta nu a absolvit Facultatea de Litere, va trebui sa dea examenele de traducator pe domeniul juridic (traducere si retroversiune) la Ministerul Culturii si Cultelor - Centrul de Pregatire Profesionala in Cultura, iar dupa obtinerea certificatului de traducator sa intocmeasca dosarul cu toate actele necesare in vederea obtinerii autorizatiei de traducator de la Ministerul Justitiei.
Am mai discutat despre examenul de traducator cu cei de pe acest forum aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Detalii examen CPPC aici: [ link extern ] /
Detalii dosar autorizatie aici: [ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 14 Decembrie 2009
ContSters24933, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie de traducator cristinalerch cristinalerch buna ziua am absolvit o scoala de administratie si finante in spania. diploma de absolvire a acestei scolii imi e de folos ca sa imi scot o autorizatie de ... (vezi toată discuția)
Absolvent litere / engleza-franceza. pot obþine autorizaþia de traducãtor de la m.j. fãrã a susþine examenul organizat de cppc? silvia99 silvia99 Un absolvenit de Litere - engleza-franceza - ciclu de 3 ani, poate primi autorizatie de traducator de la Minister, fara a da examen (pe ambele specializari), ... (vezi toată discuția)
Atestat traducator matilda2010 matilda2010 obtinere atestat traducator Am terminat Facultatea de Cibernetica Economica la ASE Bucuresti , unde am facut 2 ani limba engleza si Facultatea de Limba si ... (vezi toată discuția)