Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizare traducator
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizare traducator

Buna ziua,
O prietena m-a rugat sa aflu mai multe detalii referitoare la autorizarea ca traducator. Imi puteti spune, va rog, ce conditii trebuie sa indeplineasca si care sunt actele necesare. Ea zicea ceva de autorizare din partea Ministerului Justitiei si din partea Ministerului Cultelor... Imi puteti da mai multe lamuriri? Multumesc!
elena claudia ianasi a scris:

Buna ziua,
O prietena m-a rugat sa aflu mai multe detalii referitoare la autorizarea ca traducator. Imi puteti spune, va rog, ce conditii trebuie sa indeplineasca si care sunt actele necesare. Ea zicea ceva de autorizare din partea Ministerului Justitiei si din partea Ministerului Cultelor... Imi puteti da mai multe lamuriri? Multumesc!

In cazul in care prietena ta nu a absolvit Facultatea de Litere, va trebui sa dea examenele de traducator pe domeniul juridic (traducere si retroversiune) la Ministerul Culturii si Cultelor - Centrul de Pregatire Profesionala in Cultura, iar dupa obtinerea certificatului de traducator sa intocmeasca dosarul cu toate actele necesare in vederea obtinerii autorizatiei de traducator de la Ministerul Justitiei.
Am mai discutat despre examenul de traducator cu cei de pe acest forum aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Detalii examen CPPC aici: [ link extern ] /
Detalii dosar autorizatie aici: [ link extern ]
ContSters24933, utilizator