Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea bonusului trimestrial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea bonusului trimestrial

Buna ziua.
Firma a hotarat sa suspende bonusurile pentru o perioada de 3 luni incepand din aceasta saptamana.Bonusul este trimestrial.
Vin catre dumneavoastra cu cateva intrebari:
-ce inseamna suspendare bonusului din punct de vedere juridic/legal?
-compania poate suspenda bonusul la jumatatea trimestrului chiar daca au fost primite obiectivele la inceputul lui?
-ce se intampla daca nu semnam actul aditional care ne-a fost trimis avand in vedere ca in contractul de munca avem stipulat un bonus care se acorda in suma de 100% din salariul fix pentru indeplinirea unor obiective cantitative si calitative.
Specific ca in acest acord care trebuie semnat nu exista nici un motiv pentru care se doreste suspendarea bonusului.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Apreciez un raspuns la intrebarile mele.Multumesc.