avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea bonusului trimestrial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea bonusului trimestrial

Buna ziua.
Firma a hotarat sa suspende bonusurile pentru o perioada de 3 luni incepand din aceasta saptamana.Bonusul este trimestrial.
Vin catre dumneavoastra cu cateva intrebari:
-ce inseamna suspendare bonusului din punct de vedere juridic/legal?
-compania poate suspenda bonusul la jumatatea trimestrului chiar daca au fost primite obiectivele la inceputul lui?
-ce se intampla daca nu semnam actul aditional care ne-a fost trimis avand in vedere ca in contractul de munca avem stipulat un bonus care se acorda in suma de 100% din salariul fix pentru indeplinirea unor obiective cantitative si calitative.
Specific ca in acest acord care trebuie semnat nu exista nici un motiv pentru care se doreste suspendarea bonusului.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: alexandru1206 , utilizator 15:51, 22 Mai 2020
Apreciez un raspuns la intrebarile mele.Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata bonusurilor contractuale adrianseres adrianseres Buna ziua, Am urmatoarea nelamurire: Lucrez la o firma unde salariul este compus dintr-o parte fixa si o parte variabila. Pentru partea variabila sa semnat ... (vezi toată discuția)
Drepturi angajat vs angajator anitzaa anitzaa Buna ziua, As avea si eu o intrebare. Prietenul meu lucreaza la o firma de distributie. Salariu este format dintr-o parte fixa si o parte de bonus, in functie ... (vezi toată discuția)
Acte aditionale la cm ContSters139816 ContSters139816 Buna ziua,incerc cat mai pe scurt sa-mi expun problema cu care ma confrunt.Lucrez la o societate privata ca agent de vanzari din anul 2006.Din anul 2009 ... (vezi toată discuția)