Forum Discuţii juridice Executare silită Prescripție datorie daune morale
Discuție deschisă în Executare silită

Prescripție datorie daune morale

În dos. 262/2013 creditorii mei au cerut să fiu executat silit în baza sentinței nr. 204/2009 pentru daune morale.
Executorul a constatat că nu dețin bunuri urmăribile și astfel conform art. 702 (1) pct. 2 CPC încetează urmărirea silită.

Doresc să întreb:
1. Se prescrie datoria mea? Dacă da, peste câți ani? (care este articolul CPC)
2. Perioada de prescripție se calculează și când sunt în detenție fără venituri? Sau după eliberare, când voi lucra și voi avea venituri? (care este articolul CPC)

Vă mulțumesc!
Buna ziua,
Va trebui, la 3 ani de la ultimul act al executorului, sa chemati creditorul in instanta sa se constate prescrisa datoria.
Vă mulțumesc!

Dacă eu nu chem creditorii în instanță să se constate prescrisă datoria, există posibilitatea ca ei să ceară din nou să fiu executat silit când voi fi în libertate, voi lucra și voi dispune de venituri?
Da, este posibil. În această situație va trebui să invocați prescripția dreptului de a cere executarea silită pe calea contestației la executare, urmând ca instanța să constate dacă au intervenit cauze se întrerupere sau suspendare a cursului termenului de prescripție.

Cu respect,

Av. Mihai Gaita