Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Necesitatea prelungirii starii de alerta o considerati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Necesitatea prelungirii starii de alerta o considerati utila sau inutila?

Va trebui stabilit din nou la nivel politic daca se impune sau nu prelungirea starii de alerta.
Forul parlamentar va trebui sa decida.

Daca nu se va prelungi mastile ar putea sa nu mai fie obligatorii.

Doar institutiile si.scolile ar putea impune purtarea mastilor prin regulamente interne.

Transportul in comun ar putea totusi impune purtarea mastii?
Eu consider ca, nu.

La nivel individual, fara existenta starii de alerta purtarea mastilor de protectie ar constitui doar un drept civil fara a exista si o obligatie juridica corelativa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ABSOLUT UTILA!
Si eu spun la fel, inca nu avem educatia si simtul de raspundere ce il au alte popoare, majoritatea romanilor nu stiu sa respecte o regula decat daca exista frica de amenda, altfel...

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

ABSOLUT UTILA!

Dacă mai continuă așa, vor pune economia pe butuci. Local, pe arii reduse, se pot lua măsuri de carantină pe 10-15 zile cu posibilitatea prelungirii 7-10 zile.
Oamenii responsabili vor continua măsurile de autoprotecție. Pentru ceilalți, percepția va fi de imixtiune gravă și abuz asupra cetățeanului votant.
„Dragoste cu de-a sila nu se face!”
Cea mai mare problema este aceea ca mastile de protectie doar incetinesc transmiterea virusului si nu cred ca il va eradica.
O alta problema este si aceea ca oamenii se pot infecta si de la propria masca.Este foarte greu sa tot scoti si sa pui masca si apoi sa o depozitezi in conditii de siguranta maxima.In mod normal masca ar trebui aruncata dupa o utilizare.Este insa foarte greu sa procedezi in acest mod din motive pe care le intelegeti.

O alta problema este aceea ca elevii ar trebui sa poarte si acasa masca de protectie ca sa isi protejeze parintii si bunicii pentru ca ei nu au de unde sa stie daca sunt infectati sau nu.
O foarte mare problema o vor constitui elevii si studentii in viitorul apropiat

Si eu sunt de parere ca ar trebui prelungita starea de alerta pentru ca doar asa se poate controla cat de cat situatia.

Este posibil ca singura masura care sa mai ramana obligatorie sa fie cea a purtarii mastii in conditiile de astazi daca lucrurile se vor derula in acelasi mod.

Este posibil ca in unele zone sa se ajunga din nou la carantina si starea de alerta ar permite o carantinare locala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Partidele din opozitie se opun la prelungirea starii de alerta.
Insa, PSD eu cred ca va vota prelungirea intrucat nu isi poate asuma o explozie de infectari din vina sa.
Ponta, ALDE si USR eu cred ca vor vota contra dar va fi irelevant ca rezultat la vot.
Nici acum nu s-au saturat de circ...

[ link extern ]

"Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a cerut la întâlnirea cu Arafat o lege prin care să fie implementate unele măsuri, printre care purtarea măștilor în spații închise, în timp ce USR a solicitat prelungirea stării de alertă doar în zonele în care există un risc mare de infectare."

Ar fi neconstitutionala o lege cu purtarea mastilor obligatoriu asa aiurea.
Este cea mai neferita idee juridica...

Cat priveste USR nu cred ca intelege despre ce este vorba.
Risc exista peste tot la fel.de.ridicat dar ei nu stiu de capul lor si isi dau cu parerea acolo unde habar nu au...
Astia imi par periculosi sa ajunga la putere...pentru ca nici nu au idei si daca au sunt chiar nefericite...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat