Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Cozile celor care sufera de cancer nu ar putea fi ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Cozile celor care sufera de cancer nu ar putea fi evitate daca s-ar da medicamentele de Ministerul Sanatatii prin curieri?

Am vazut ca o gramada de oameni incalcau recomandarile de distantare fizica si se ingramadeau la cozi.
Daca se imbolnavesc de COVID 19 mor foarte probabil toti cei aflati la cozi...
Daca sufera de cancer si se imbolnavesc de COVID 19 nu cred ca ar mai putea fi salvati.

Cred ca ar fi si mai ieftin sa se plateasca curieri decat sa fie cateva sute de oameni internati si tratati in spitale.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am observat ca multe asemenea tratamente se administreaza sub forma de perfuzie, ceea ce necesita supraveghere...
Poate se poate face asta cu ajutorul medicului de familie, sau a celor de pe ambulanta, care sa supravegheze pacientul cat "curge" oerfuzia...
Nu cred ca toti cei de acolo asteptau pentru perfuzie pentru ca erau mult prea multi.
La cei cu perfuzie este mai complicata situatia dar la cei care au de luat medicamente ar trebui sa se faca prin curier.
Degeaba te iei de cei din parc daca creezi aglomeratie in alt loc si acei oameni sunt fortati sa faca acea gramada.
In cazul celor cu cancer o infectare cu COVID 19 insemna deces in proportie de 99%.
Multi dintre ei au mers si cu transportul in comun si trebuie evitat pe cat posibil asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat