Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Recunoaşterea meritelor personalului angajat unitate ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Recunoaşterea meritelor personalului angajat unitate sanitara COVID-19

Buna ziua tuturor,

LEGE nr. 56 din 15 mai 2020
Prezenta lege reglementează modalităţile de recunoaştere a meritelor personalului medical participant la acţiuni medicale împotriva COVID-19, prin acordarea unor drepturi.

Articolul 2
(1) În sensul prezentei legi, prin personal medical care participă la acţiuni medicale împotriva COVID-19 se înţelege:
(...)

d) tot personalul din cadrul spitalelor care asigură asistenţa medicală pacienţilor testaţi pozitiv cu virusul SARS-CoV-2 în faza I şi în faza a II-a, precum şi din spitalele de suport pentru pacienţii testaţi pozitiv sau suspecţi cu virusul SARS-CoV-2, reglementate prin Ordinul ministrului sănătăţii nr.555/2020 privind aprobarea Planului de măsuri pentru pregătirea spitalelor în contextul epidemiei de coronavirus COVID-19, a Listei spitalelor care asigură asistenţa medicală pacienţilor testaţi pozitiv cu virusul SARS-CoV-2 în faza I şi în faza a II-a şi a Listei cu spitalele de suport pentru pacienţii testaţi pozitiv sau suspecţi cu virusul SARS-CoV-2, cu modificările şi completările ulterioare.

Pe scurt, legea indica faptul ca TOT PERSONALUL din spitalele Faza1, Faza2 si cele Suport, spitale care asigura asistenta medicala pacientilor testati pozitiv sau sunt suspecti de infectie cu SARS-COV-2 le sunt recunoscute si li se acorda drepturile reglementate de lege.

Intrebarea este: TOT PERSONALUL include si personalul TESA?

Multumesc
Registered_user, utilizator
Imi cer scuze daca am fost ironic, am remarcat doar o greseala de interpretare, din punctul meu de vedere.

Ionut.ion a scris:

De ce nu intrebati direct la Ministerul Sanatatii/Guvern... daca nu va convine interpretarea facuta de ceilalti useri?
Cred ca asa o sa va lamuriti mult mai bine, fara ironie...

Fiecare interpreteaza cum crede... si la fel interpretez si eu, ca prevederea se aplica doar personalului medical, nu si TESA...
Doriti un raspuns "la subiect"?
Atunci intrebati autoritatile in cauza...
Daca am inteles eu bine, ministrul sanatatii Nelu Tataru, ar fi precizat ca este vorba doar de personalul medical si atat.
Ar fi inclusi medicii in mod sigur si asistentele, daca am inteles eu bine.
Nici la asistente nu prea ar fi clar.

Insa, interpretarile se fac in justitie in cadrul procesului.

Sunt cazuri in care asistentele medicale, infirmierele si chiar femeile de serviciu sa fie mai expuse la noul coronavirus decat medicii.

La judecata poate iesi orice dupa parerea mea.

Nici la toti medicii care s-ar incadra pe lege nu am inteles daca s-au platit acei 500 de euro.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună ziua. Soția mea lucreaza la maternitate Ploiesti ca asistent medical, în cadrul căreia a fost creata o secție pt paciente confirmate sau suspecte covid ,secție dotată cu echipament corespunzător . Mentionez ca pacientele au fost tratate pt celelalte afecțiuni ce implică o gravidă lehuză sau ginecopată dar izolate de restul pacientelor cu afecțiuni similare dar neinfectate sau suspecte covid. Credeți că legea i-ar fi favorabilă pentru o acțiune în instanță privind obținerea stimulentului?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca am inteles eu bine, ministrul sanatatii Nelu Tataru, ar fi precizat ca este vorba doar de personalul medical si atat.
Ar fi inclusi medicii in mod sigur si asistentele, daca am inteles eu bine.
Nici la asistente nu prea ar fi clar.

Insa, interpretarile se fac in justitie in cadrul procesului.

Sunt cazuri in care asistentele medicale, infirmierele si chiar femeile de serviciu sa fie mai expuse la noul coronavirus decat medicii.

La judecata poate iesi orice dupa parerea mea.

Nici la toti medicii care s-ar incadra pe lege nu am inteles daca s-au platit acei 500 de euro.

Statul nu prea vrea sa mai dea bani din cate am inteles eu.

Pentru a se estima sansele trebuie gandita foarte bine întreaga situatie juridică.
Poate incerca un proces pentru ca nu o costa nimic.

Eu inainte de a deschide un proces de acest fel fac un studiu de caz, o simulare cu aparari multiple si atunci pot trage o concluzie clara.
Practic gândesc tot ce pot gandi toti cei implicați în proces încercând sa abordez situatia ca si cum as avea cei mai buni adversari din domeniu.
Imi ia insa timp sa fac asa ceva si nu fac decât contracost studiul preliminar de caz.
Adica nu deschid un proces pana nu controlez absolut tot in proces sub aspect tehnico-juridic.
Daca in urma studiului, concluzia este una negativa atunci nu as deschide procesul.
In acest moment nu am niciun proces de acest fel pe rol.

Insa, puteti incerca sa va judecati si fara a controla absolut tot si sa aprecieze instanta.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat