Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani împrumutați unui angajat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani împrumutați unui angajat

Bună seara. Am împrumutat un angajat suma de 18 000 lei.
Fără dobândă.
Am stabilit cu el sa ii opresc o rată de 300 lei lunar. Azi am aflat de la un alt angajat ca ar dori să plece din firma si sa nu imi mai returneze banii.
Ce as putea face pt a-mi recupera banii?
M am gandit să merg la un notar cu el pt a face un contract . În caz că va refuza, clar ca nu imi va returna banii...
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc
Buna seara,
Puteti sa faceti si un contract semnat de un avocat sau de juristul institutiei!
Mergeti la notar, contractul autentic ce inglobeaza o creanta certa, lichida, exigibila constituie titlu executoriu.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
La notar este cel mai bine. Daca refuza, puteti sa ii propuneti sa incheiati un act de mana. Macar sa aveti un inceput de dovada scrisa.
Multumesc. O sa incerc la notar. Orice cabinet notariat poate face acest cobtract? Sau e unul standard?
Sunati la cel mai apropiat notar si programati. Puteti incerca si la mediator. In urma intalnirii, se va incheia un proces verbal.

dimucosmin a scris:

Multumesc. O sa incerc la notar. Orice cabinet notariat poate face acest cobtract? Sau e unul standard?