avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani împrumutați unui angajat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani împrumutați unui angajat

Bună seara. Am împrumutat un angajat suma de 18 000 lei.
Fără dobândă.
Am stabilit cu el sa ii opresc o rată de 300 lei lunar. Azi am aflat de la un alt angajat ca ar dori să plece din firma si sa nu imi mai returneze banii.
Ce as putea face pt a-mi recupera banii?
M am gandit să merg la un notar cu el pt a face un contract . În caz că va refuza, clar ca nu imi va returna banii...
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Puteti sa faceti si un contract semnat de un avocat sau de juristul institutiei!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la notar, contractul autentic ce inglobeaza o creanta certa, lichida, exigibila constituie titlu executoriu.
Ultima modificare: Duminică, 24 Mai 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
La notar este cel mai bine. Daca refuza, puteti sa ii propuneti sa incheiati un act de mana. Macar sa aveti un inceput de dovada scrisa.
Multumesc. O sa incerc la notar. Orice cabinet notariat poate face acest cobtract? Sau e unul standard?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunati la cel mai apropiat notar si programati. Puteti incerca si la mediator. In urma intalnirii, se va incheia un proces verbal.

dimucosmin a scris:

Multumesc. O sa incerc la notar. Orice cabinet notariat poate face acest cobtract? Sau e unul standard?

Alte discuții în legătură

Datorii...si iar datorii andrei_24 andrei_24 buna seara..am si eu o nelamurire.am imprumutat unei persoane o suma de bani si am facut un contract la notar pe care scrie ca in caz ca nu primesc banii pana ... (vezi toată discuția)
Imprumutul garantat cu ipoteca ContSters40598 ContSters40598 Nu m-am confruntat inca cu acest gen de contracte. Ma intereseaza cele incheiate intre doua persoane fizice, ptr. o suma de bani (semnificativa), suma de bani ... (vezi toată discuția)
Imprumut Laurentiu00 Laurentiu00 Buna Seara ........................ Am imprumutat o societate cu o anumita suma , in care a garantat cu un imobil , termenul pentru restituire era de 30 zile , ... (vezi toată discuția)