avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata tva Cod TVA Intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata tva Cod TVA Intracomunitar

Buna ziua,

Am o firma neplatitoare de tva, la care mi-am luat de la ANAF un cod de TVA pentru tranzactii intracomunitare.

Eu intentionez sa cumpar marfa din UE si sa o vand in Romania, si imi este neclar cum sa procedez cu TVA-ul.

Avand codul de TVA, eu cumpar fara TVA de la furnizorii din UE , urmand sa platesc TVA-ul in RO.

Intrebarea mea este, daca eu cumpar ceva cu 10RON din Germania si vand cu 20RON in Romania, eu trebuie sa platesc TVA pe valoarea de cumparare (10 RON) sau valoarea de vanzare (20RON) ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Audit Vic Cont , Contabil 21:40, 25 Mai 2020
Bună ziua,
Veți plăti TVA la valoarea din factura furnizorului extern ( respectiv la 10 lei). Nefiind plătitor de TVA pentru operațiuni interne nu sunteți obligat să colectati TVA în momentul vânzării.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare online Andreea_321 Andreea_321 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie : - o societate din RO platitoare de TVA va efectua vanzari online prin magazin online catre ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara ContSters156394 ContSters156394 As avea nevoie de ajutor pentru clarificarea catorva puncte referitoare la achizitii intracomunitare. Sa presupunem ca firma X, din Ro, vrea sa cumpere produse ... (vezi toată discuția)
Lamuriri tva Marius20100 Marius20100 Buna ziua, Voi deschid un magazin online, costituit ca si SRL. Achizitionez marfa de la furnizori din U.E. si SUA si o vand in Romania persoanelor fizice. ... (vezi toată discuția)