Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata tva Cod TVA Intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata tva Cod TVA Intracomunitar

Buna ziua,

Am o firma neplatitoare de tva, la care mi-am luat de la ANAF un cod de TVA pentru tranzactii intracomunitare.

Eu intentionez sa cumpar marfa din UE si sa o vand in Romania, si imi este neclar cum sa procedez cu TVA-ul.

Avand codul de TVA, eu cumpar fara TVA de la furnizorii din UE , urmand sa platesc TVA-ul in RO.

Intrebarea mea este, daca eu cumpar ceva cu 10RON din Germania si vand cu 20RON in Romania, eu trebuie sa platesc TVA pe valoarea de cumparare (10 RON) sau valoarea de vanzare (20RON) ?

Multumesc
Bună ziua,
Veți plăti TVA la valoarea din factura furnizorului extern ( respectiv la 10 lei). Nefiind plătitor de TVA pentru operațiuni interne nu sunteți obligat să colectati TVA în momentul vânzării.