avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venituri din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venituri din inchiriere

Buna ziua!
Am dat spre inchiriere o locuinta, ma ajutati va rog cu informatii privind documentele pe care trebuie sa le depun la ANAF si sumele pe care le datorez catre stat?
Chiria este de 300 Eur/luna, nu am alte venituri in afara de salariu. Salariul este mai mare decat minim pe economie.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:17, 1 Iunie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util


Iulian Manea a scris:

Inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF nu mai este obligatorie, dar o poate face cine doreste.


Vă recomand s-o faceți întrucât prin înregistrare la ANAF contractu devine titlu executoriu.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Totusi, nu imi este foarte clar care este suma pe care trebuie sa o platesc la stat.
10% din 60% din chirie, indiferent de valoarea venitului din salariu sau daca am salariul peste minim pe economie trebuie sa platesc dupa o alta formula (mai mult)?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salariul este alt tip de venit si se impoziteaza separat. De ce il tot bagati in discutie? Impozitul pe chirii este acelasi, indiferent daca ai sau nu salariu.
Amintesc salariul pentru ca pentru mine este un venit.
Si pentru ca am citit ca daca veniturile depasesc un anumit prag se plateste CASS (sper sa nu confund denumirea taxei).

In declaratia unica este o rubrica “Alte venituri” si ma gandeam ca ar intra aici salariul si ca ar creste valoarea taxelor datorate statului din suma primita drept chirie, caz in care s-ar fi impus o reevaluare a situatiei privind inchirierea.

Este pentru prima data cand sunt in pozitia de a avea alte venituri in afara salariului. Nu stiu nimic despre categoriile de venituri, imi cer scuze daca am pus intrebari care pot parea stupide.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru salarii impozitul și contribuțiile se rețin la sursă, nu se evidențiază în declarația unică.
În declarația unică se trec doar veniturile care vă vin în formă brută.

Alte discuții în legătură

Depunere declaratie unica pentru 2020 voicudamian voicudamian As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de inchiriere Camy09 Camy09 Am un contract de inchiriere la un apartament pe care il detin in calitate de propietar. Chiriasul a plecat inainte de termenul prevazut in contract, respectiv ... (vezi toată discuția)
Contract de închiriere masina niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: am un srl iar administratorul (pers. fizica) vrea sa faca un contract de inchiriere cu firma pt un ... (vezi toată discuția)