Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venituri din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venituri din inchiriere

Buna ziua!
Am dat spre inchiriere o locuinta, ma ajutati va rog cu informatii privind documentele pe care trebuie sa le depun la ANAF si sumele pe care le datorez catre stat?
Chiria este de 300 Eur/luna, nu am alte venituri in afara de salariu. Salariul este mai mare decat minim pe economie.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Iulian Manea a scris:

Inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF nu mai este obligatorie, dar o poate face cine doreste.

Vă recomand s-o faceți întrucât prin înregistrare la ANAF contractu devine titlu executoriu.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Totusi, nu imi este foarte clar care este suma pe care trebuie sa o platesc la stat.
10% din 60% din chirie, indiferent de valoarea venitului din salariu sau daca am salariul peste minim pe economie trebuie sa platesc dupa o alta formula (mai mult)?
Salariul este alt tip de venit si se impoziteaza separat. De ce il tot bagati in discutie? Impozitul pe chirii este acelasi, indiferent daca ai sau nu salariu.
Amintesc salariul pentru ca pentru mine este un venit.
Si pentru ca am citit ca daca veniturile depasesc un anumit prag se plateste CASS (sper sa nu confund denumirea taxei).

In declaratia unica este o rubrica “Alte venituri” si ma gandeam ca ar intra aici salariul si ca ar creste valoarea taxelor datorate statului din suma primita drept chirie, caz in care s-ar fi impus o reevaluare a situatiei privind inchirierea.

Este pentru prima data cand sunt in pozitia de a avea alte venituri in afara salariului. Nu stiu nimic despre categoriile de venituri, imi cer scuze daca am pus intrebari care pot parea stupide.
Pentru salarii impozitul și contribuțiile se rețin la sursă, nu se evidențiază în declarația unică.
În declarația unică se trec doar veniturile care vă vin în formă brută.