Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CERERE DE AMANARE APEL
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CERERE DE AMANARE APEL

Pe data de 11.06.2020 aveam programat un APEL la o HOTARARE DE DIVORT, iar pe data de 09.06.2020 am depus o CERERE DE AMANARE deoarece nu am reusit sa-mi definitivez apararea(eu am depus APEL). Cand aflu daca CEREREA a fost admisa si eventual noul termen de judecata ? MULTUMESC.
Verificati pe portal.just.ro.
Ce înțelegeți dvs prin definitivat apărarea?Ati motivat apelul în fapt si in drept aducând critici soluției de la fond?Exista sanse mari ca cererea dvs sa fie respinsă,acum procedura civila s-a schimbat nu mai este ca in urma cu 10 ani cand un proces se amână la primul termen pt a angaja avocat,la al doilea pt a lua la cunoștință de întâmpinare și tot așa.Oricum cererea se va discuta la termenul de judecată ar fi bine sa fiti prezent și sa nu va culcați pe ureche crezând că dosarul se va amână automat.
Da, spre deosebire de situatia pe vechea lege este posibil sa nu se amane cauza si sa se judece.
Conteaza foarte mult daca va fi de acord cu amanarea si partea adversa.

Daca vreti sa amanati incercati sa aveti avocat angajat ca sa vada cum poate sa va amane cauza.Este posibil si pentru avocat sa fie foarte dificil sa poata obtine o amanare a cauzei.
De regula, avocatii fac o strategie pentru amanare ca sa aiba sanse si nu vin asa la termen ca sa aiba de unde pleca...
Sfatul meu este sa va cautati avocat cat mai repede si sa vedeti cum veti proceda.

Daca era proces penal ati fi avut sanse mai mari la amanare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat