avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... rechizitoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

rechizitoriu

buna ziua. daca sunt parte vatamata intr-un proces penal cu obiect lovire si nu mi-a fost comunicat rechizitoriu, pot invoca nulitatea acestuia ? deja s-a dispus inceperea judecatii si eu nu am primit acasa rechizitoriul. multumesc mult de tot
Cel mai recent răspuns: leona777 , utilizator 21:18, 13 Iunie 2020
Rechizitoriul se comunică inculpatului, nu și părții vătămate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia sa va comunice. Nu ati fost citata in procedura din camera preliminara?
Nu am primit nici rechizitoriu nici vreo citatie, doar incheierea de camera prelim, ca se dispune inceperea judecatii intrucat nici inculpatul nici persoana vatamata nu au formulat exceptii. Pai daca nu am primit rechiz, cum sa formulez.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia sa formulati contestatie, asta era calea legala.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camera preliminara si rechizitoriul in ncpp - notiuni, informatii relunelu relunelu Buna ziua.As dori sa stiu cum pot afla date din rechizitoriu,si deasemenea ce presupune \'\'camera preliminara\'\'.Va multumesc. (vezi toată discuția)
La ce se refera aicea contestatie in 3 zile ?si aceste contestati cand sunt solutionate ? Puyan Puyan Solutia pe scurt: În baza art. 346 alin. 1 C.proc.pen raportat la art. 345 alin. 1 C.pen, respinge, ca neîntemeiate, cererile şi excepţiile invocate de ... (vezi toată discuția)
Trimis in judecata fara prezentare material mezgageza mezgageza in noul cod de procedura penala nu este obligatorie prezentarea materialului? numai primesc rechizitoriul prin posta si atat? am primit citatie de doua ori de ... (vezi toată discuția)