Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... rechizitoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

rechizitoriu

buna ziua. daca sunt parte vatamata intr-un proces penal cu obiect lovire si nu mi-a fost comunicat rechizitoriu, pot invoca nulitatea acestuia ? deja s-a dispus inceperea judecatii si eu nu am primit acasa rechizitoriul. multumesc mult de tot
Rechizitoriul se comunică inculpatului, nu și părții vătămate.
Trebuia sa va comunice. Nu ati fost citata in procedura din camera preliminara?
Nu am primit nici rechizitoriu nici vreo citatie, doar incheierea de camera prelim, ca se dispune inceperea judecatii intrucat nici inculpatul nici persoana vatamata nu au formulat exceptii. Pai daca nu am primit rechiz, cum sa formulez.
Trebuia sa formulati contestatie, asta era calea legala.
Multumesc