Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Expertiza
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Expertiza

Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema:
In urma cu cateva zile conduceam autovehicolulproprietate personala cu viteza sub limita legala deoarece eram pe un drum aglomerat si un cetatean venea de pe un drum fara prioritate intrand cu viteza in masina mea, distrugand mare parte din aceasta. A venit politia si a facut constatarea, amendand cetateanul respectiv pt neacordare de prioritate. Cetateanul respectiv nu avea asigurare la autovehicolul pe care il conducea. Politia nu i a dat amenda pt acest lucru...cetateanul in cauza i a aratat ceva ca o insigna..politistul a zis ca a inteles...
Am mers la un servis cu cetateanul care mi a stricat masina si cand a aflat ce suma mare are de platit a inceput sa ma ameninte, spunandu-mi ca eu nu stiu cine este el...ca ce, imi cumpara alta masina? etc. Dupa cateva zile inginerul care mi a preluat masina pt reparatii a inceput sa nu mai recunoasca anumite defectiuni ca fiind in urma accidentului si ca daca vreau reparatii in zonele respective trebuie sa platesc separat. In ziua accidentului atat cel care a facut accidentul cat si inginerul recunoscuse ca accesoriul respectiv al masinii e defect in urma accidentului. Ce e de facut?
Puteti sesiza IJPolitie in scris cu nr. de inregistrare/ data in baza OG nr. 27/ 2002 privind petitiile pentru a primi un raspuns scris in termen de 30 de zile de la inregistrarea sesizarii.
In functie de raspunsul primit este bine sa consultati un avocat. Banuiesc ca puteti dovedi ca politia a intocmit PV si a amendat contraventional persoana respectiva, iar persoanele de la service isi mentin parerile..
Am copii xerox la declaratia data dupa accident si la autorizatia de reparatie data de politist. Am facut poze si dupa accident la masina. Am sunat politistul care a intocmit PV la accident si a spus ca nu are cum sa ma ajute deoarece nu intra in atributiunile lui. A spus ca daca nu mi convine cum imi repara masina sa l dau in judecata pe cetatean.
Mentionez ca am rugat inginerul sa mi dea lista cu piesle care le pune la masina dar de acolo nu reiese provenienta pieselor. A zis ca sunt originale dar nu mi a dovedit. A spus ca o sa i dea o factura doar cetateanului care da banii pe reparatie.
Dar eu cand voi semna pt reparatie nu am dreptul sa stiu ce calitate au piesele si provenienta lor.
trebuie sa i cer deviz de reparatie sau ce anume sa i cer cand imi iau masina acasa? Daca nu mi convine reparatia, pot pleca cu ea acasa sau o las acolo pana o face cum a fost inainte de accident?
Multumesc frumos!
Andreea3210, utilizator
Presupun ca aveti copie dupa declaratia dvs.
Cereti de la service actul de constatare a avariilor si devizul de reparatie. Nu luati masina fara document care sa ateste termenul de garantie.
La factura se ataseaza obligatoriu devizul de reparatie.El cuprinde costul cu manopera si piesele folosite la reparatie cu costul lor la devizul de materiale utilizate.Trebuie sa dati in judecata persoana care v-a accidentat .Faceti o cerere scrisa la service , dupa efectuarea constatarii daunelor si cereti-i devizul de reparatii.Vorbiti cu asiguratorul dvs. si cereti o consultare in problema dvs.Faceti plingere scrisa la politia din zona unde s-a comis accidentul.Se pare ca acolo sint si ilegalitati comise de agentul de la circulatie.Pentru neacordare de prioritate se ridica permisul de conducere.Asiguratorul dvs. lucreaza cu anumiti inspectori de daune.Puteti sa cereti sa faca o constatare a starii tehnice tehnice a autovehicolului.Pentru lipsa RCA se plateste amenda propriu-zisa plus o amenda separata de 1000-2000 de lei pentru societatile de asigurare.Nu-l lasati sa scape asa pe smecherul cu legitimatie care a produs accidentul. Aveti in link-ul atasat citeva precizari suplimentare.[ link extern ] /

Andreea3210 a scris:

Am copii xerox la declaratia data dupa accident si la autorizatia de reparatie data de politist. Am facut poze si dupa accident la masina. Am sunat politistul care a intocmit PV la accident si a spus ca nu are cum sa ma ajute deoarece nu intra in atributiunile lui. A spus ca daca nu mi convine cum imi repara masina sa l dau in judecata pe cetatean.
Mentionez ca am rugat inginerul sa mi dea lista cu piesle care le pune la masina dar de acolo nu reiese provenienta pieselor. A zis ca sunt originale dar nu mi a dovedit. A spus ca o sa i dea o factura doar cetateanului care da banii pe reparatie.
Dar eu cand voi semna pt reparatie nu am dreptul sa stiu ce calitate au piesele si provenienta lor.
trebuie sa i cer deviz de reparatie sau ce anume sa i cer cand imi iau masina acasa? Daca nu mi convine reparatia, pot pleca cu ea acasa sau o las acolo pana o face cum a fost inainte de accident?
Multumesc frumos!

Florin Cornea , Consilier juridic
în situația dumneavoastră biroul asigurătorilor de autovehicule din România, BAAR. Deschideți un dosar de daună la ei, să vă evalueze paguba. Pagina oficială BAAR [ link extern ] /
”BAAR intervine in calitate de Organism de plata a despagubirilor in cazul accidentelor provocate pe teritoriul Romaniei prin intermediul unui vehicul sau tramvai neasigurat pentru RCA in urmatoarele conditii:

daca vehiculul sau tramvaiul a fost identificat, dar nu era asigurat pentru RCA, se acorda despagubiri atat pentru daune materiale, cat si pentru vatamarea integritatii corporale sau sanatatii ori pentru deces; ”