Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mostenire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mostenire

Bună seara. Am şi eu o întrebare în legătură cu o moştenire a tatălui meu. Părinţii mei au divorţat acum aproximativ 5-6 ani. S-a pronunţat divorţul şi partajul recent. Părinţii au împărţit bunurile până la acel moment. Între timp tata a aflat de o moştenire mai veche, este vorba despre un teren care este destul de scump. La momentul acela, mama nu a ştiut nimic despre teren, iar tata a ţinut ascuns lucrul acesta până a intrat în posesia moştenirii. În partaj nu a fost inclus şi terenul pentru că nu s-a ştiut nimic de el. Mama are vreun drept asupra terenului ?
Alin213, utilizator
Bună seara,

Nu, mama dumneavostră nu are niciun drept asupra acelei moșteniri, cu excepția cazului în care defunctul a lăsat testament și a specificat expres ca și mama dumneavostră sa beneficieze de el.

Prevederea legala Incidenta este art. 340 din Codul civil potrivit caruia:
"Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;"

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
Mostenirea e bun propriu, asa ca si daca zicea si daca nu, nu imparteau ce a mostenit.
gi-jane2, moderator