Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia dupa CCC

Sunt in CCC iar pe 4 iulie copilul implineste 2 ani,nu mai pot sa ma intorc la serviciu si trebuie sa demisionez:
1)Cu ce data trebuie scrisa demisia,4 sau 5 iulie?
2)Beneficiez de somaj daca imi dau demisia?
Va mulțumesc pentru raspunsuri!
1. Daca copilul implineste 2 ani pe 4 Iulie atunci trebuie sa reveniti la serviciu pe 5 Iulie.
Tot atunci va puteti depune si demisia.

2. Nu beneficiati de indemnizatia de somaj in cazul demisiei.
Tatal copilului indeplineste conditiile de a beneficia de CCC?
Da,tatal lucrează
Da,este salariat

Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului indeplineste conditiile de a beneficia de CCC?

Nu este suficient sa fie salariat acum, trebuie sa fi lucrat cel putin 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii.
Ce ocupatie a avut inaintea nasterii?
Ionut.ion, utilizator