avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia dupa CCC

Sunt in CCC iar pe 4 iulie copilul implineste 2 ani,nu mai pot sa ma intorc la serviciu si trebuie sa demisionez:
1)Cu ce data trebuie scrisa demisia,4 sau 5 iulie?
2)Beneficiez de somaj daca imi dau demisia?
Va mulțumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Anca Dumitru , utilizator 18:14, 19 Iunie 2020
1. Daca copilul implineste 2 ani pe 4 Iulie atunci trebuie sa reveniti la serviciu pe 5 Iulie.
Tot atunci va puteti depune si demisia.

2. Nu beneficiati de indemnizatia de somaj in cazul demisiei.
Tatal copilului indeplineste conditiile de a beneficia de CCC?
Da,tatal lucrează
Da,este salariat

Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului indeplineste conditiile de a beneficia de CCC?

Nu este suficient sa fie salariat acum, trebuie sa fi lucrat cel putin 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii.
Ce ocupatie a avut inaintea nasterii?
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2020
Ionut.ion, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sunt in ccc pana in iulie 2021(opțiunea mea sa beneficiez ... Dianageorgiana2019 Dianageorgiana2019 Buna ziua! Sunt in ccc pana in iulie 2021(opțiunea mea sa beneficiez de stimulent,dar fetita implineste 2 ani in 6 sept 2021) si a tocmai am aflat ca sunt ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma intorc la serviciu vilceanuroxana vilceanuroxana Buna ziua Am si eu o intrebare sunt in concediu de crestere copil acesta sa nascut pe 4 aprilie 2015 iar acum sunt gravida si trebuie sa nasc pe 7 iunie 2017 ... (vezi toată discuția)
Revenire concediu crestere copil crsulici crsulici Buna ziua, Sunt in concediu de crestere copil, care face 2 ani pe 08.09.2016 si teoretic ar trebui sa ma intorc la munca cu o luna mai devreme ,adica pe ... (vezi toată discuția)