avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... GDPR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

GDPR

Am un client pentru care societatea mea urmeaza sa transmita revisal. Spuneti-mi va rog care sunt obligatiile mele/ale societatii mele pentru a respecta prevederile regulamentului protectiei datelor GDPR?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:51, 2 Octombrie 2020
Bună ziua,

Această întrebare necesită un răspuns amplu și o analiză temeinică, iar răspuns va fi în funcție de context, în funcție de activitatea societății, de datele colectate etc.

Cu stimă,
Av. Cristina Filimon
Buna ziua,

Orice angajator si angajat trebuie sa stie ca registrul electronic si dosarele personale ale fiecarui salariat se vor pastra in conditii care sa asigure securitatea datelor, precum si pastrarea lor indelungata si corespunzatoare.

Dreptul la protectia datelor cu caracter personal este consacrat expres, cu titlu general, in art. 6 alin. (2) din Codul muncii, potrivit caruia tuturor salariatilor care presteaza o munca le este recunoscut dreptul la protectia datelor cu caracter personal.

Salariatul dispune – in calitate de persoana cu privire la care s-au colectat si se prelucreaza date cu caracter personal – de urmatoarele drepturi:

– dreptul la informare (art. 12);
dreptul de a cere angajatorului sa confirme daca datele care il privesc sunt sau nu prelucrate de angajatorul respectiv; acest drept se realizeaza la cerere si gratuit, odata pe an (art. 13);

– dreptul de a interveni in vederea rectificarii, actualizarii, blocarii sau stergerii datelor personale care nu sunt prelucrate conform legii; tot astfel, este posibil sa se intervina pentru transformarea datelor in date anonime (art. 14);

– dreptul de opozitie (art. 15); opozitia poate avea loc in scris, in orice moment din motive intemeiate si legitime legate de situatia particulara a salariatului ca date personale, cu exceptia cazului in care exista dispozitii legale contrare.


Orice angajator trebuie sa stie ca este obligat prin lege sa transmita datele legate de angajatii sai catre registrul registrul general de evidenta a salariatilor.

Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
REVISAL si GDPR. Ce date pot fi transmise in registru?
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noutati privind revisal-ul, potrivit hg nr.500/2011 Cornel  Vasile Cornel Vasile Pe site-ul www.inspectia muncii.ro a aparut Propunerea Inspectiei Muncii privind specificaţiile tehnice ale registrului general de evidenţă a salariaţilor ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa știe și sa facă o firma (srl) despre protectia datelor? Tyno1974 Tyno1974 Ce trebuie sa știe și sa facă o firma (SRL) despre Protectia datelor? (vezi toată discuția)
Inregistrarea, la itm, a prestatorilor de servicii care desfarsoara activitatea de completare si transmitere a revisal siro siro Buna ziua, poate a aflat cineva daca s-a elaborat procedura de autorizare, de catre ITM, a firmelor care desfasoara activitate de resurse umane si implicit de ... (vezi toată discuția)