Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit reinvestit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit reinvestit

Dorim sa cumparam un utilaj, si am citit despre scutirea impozitului pe
profitul reinvestiti, dar nu am inteles legat de rezerva care se constituie din facilitati fiscale.Despre ce rezerva este vorba?
'' La sfarsitul anului contribuabilul nu va putea distribui pe dividende intregul profit realizat, acesta fiind obligat sa constituie o rezerva din facilitati fiscale in valoare de 7.000 lei, adica valoarea dedusa la calculul impozitului pe profit. ''
Va rog sa ma luminati. Multumesc
Legea cu pricina spune asa:
"suma profitului pentru care s-a beneficiat de scutirea de impozit pe profit va fi repartizata cu prioritate pentru constituirea rezervelor "

Ceea ce inseamna ca dupa inchiderea anului, partea de profit consumata pentru investitie se va repartiza in fond de rezerva "cu prioritate", adica inaintea altor repartizari. Numai ce ramane din profitul net dupa acesta repartizare va avea destinatiile dispuse de AGA.
Daca incercati sa faceti o corelatie intre articolele de lege enuntate mai sus cu proiectul de modificare al normele metodologice privind codul fiscal coroborat cu mentinerea impozitului forfetar se poate ajunge la ........................ mai bine nu aplicati .