avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cameră supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cameră supraveghere

Bună ziua. Încalc vreo lege dacă îmi montez o cameră de supraveghere deasupra ușii apartamentului meu? Adica sa pot supraveghea oricând ce se petrece în fața ușii mele? As putea fi reclamat pentru ceva? Gen încălcarea drepturilor cuiva? Sau nu stiu.. pe o scară de bloc la ușa mea, pot monta o cameră video? Daca am nevoie de vreo aprobare, de unde o pot obține?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 07:27, 17 Aprilie 2023
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_491...
si aici: www.avocatnet.ro/articol_491...
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In principiu nu aveți nevoie de nici o autorizație. Reclamație poate sa va facă oricine, pentru încălcarea normelor GDPR. Pentru asta trebuie sa fiți pregătit a demonstra ca: 1.nu supravegheați cu acea camera nici o alta porțiune a unei proprietăți private din vecinătate 2. țineți înregistrările de la acea camera sub control strict atât ca acces, cât și ca durata maxima (nu foarte îndelungată) 3.nu există posibilitatea ca date de la acele înregistrări sa fie difuzate în spațiul public
Mai multe informații găsiți pe site-ul ANSPDCP.
Ultima modificare: Duminică, 21 Iunie 2020
latka, moderator
Gasiti aici un articol interesant care va poate da un raspuns cum sa actionati in continuare: www.avocatnet.ro/articol_550...
Pentru completa si corecta dv informare studiati atent disp L nr 196/2018 care guverneaza actiitatea asociatiilor de proprietari si legislatia instalarii sistemelor de supraveghere in parte comuna de condominiu
Aveti nevoie de acordul individual al tututror proprietarilor de pe scara.imobil si al asociatiei de proprietari-datorita caracterului special al datelor stocate de sistemul de supraveghere
Instalarea sistemelor de supraveghere-legal poate fi executata numai de catre operatori economici autorizati cu licenta IGPR
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu luati de bune cele doua raspunsuri anterioare, nici unul dintre cei care v-au raspuns nu au citit ce ati postat, ca doriti sa faceti acest lucru nu ca asociatie, ci ca persoana fizica.
Nu va trebuie acordul vecinilor, nu va trebuie operator licentiat, nu va trebuie ...sa cititi legea 196, "pentru completa si corecta dvs. informare".
Singura autoritate din Romania care va poate da informatii valabile este pe acest site:
[ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Doresc sa montez o camera de supraveghere pe palier, la bloc. ... Cristian0711 Cristian0711 Doresc sa montez o camera de supraveghere pe palier, la bloc. Am acordul tuturor vecinilor si al Asociatiei de Propietari, mai putin unul, care banuiesc ca ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere pe fațada blocului mark094 mark094 Bună ziua, Am citit mai multe întrebări legate de montarea unei camere de supraveghere la bloc (montată pe fațadă cu scopul de a supraveghea mașina ... (vezi toată discuția)
Supraveghere parcare Ionut1512 Ionut1512 Buna ziua, Recent vecinul de la partea si-a instalat camere de luat vederi fara a ni se cere acordul.Le-a montat pe fatada blocului si surprinde parcarea ... (vezi toată discuția)