Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale GDPR SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

GDPR SRL

Buna ziua,

Un client SRL mi-a dat datele personale catre un avocat fara consimtamantul meu. E legal conform GDPR?

Multumesc!
Buna ziua,

Daca societatea , prin reprezentant, doreste sa depune o actiune civila impotriva dumneavoastra, este firesc sa divulge datele personale ale dumneavoastra, in vederea demararii litigiului.(nume, prenume, adresa , numar de telefon, e-mail, chiar si contul bancar, in anumite situatii).

Avocatul utilizeaza datele ce au caracter personal prin prisma obligatiilor asumate in contractul de asistare perfectat, deci in vederea indeplinirii atributiilor de serviciu.

Partile din litigiu sunt mentionate pe portalul instantelor de judecata.

Nu a avut loc o prelucrare ilegala a datelor ce au caracter personal.

Fara a avea in vedere acest date, demersurile de natura juridica nu pot fi initiate.

Avocatul respectat obligatia de a nu divulga secretul profesional.

Nu a avut loc o incalcare a normelor GDPR, in speta.

Daca, insa, societatea comerciala a intrat in posesia datelor, le-a colectat si stocat pe o perioada determinat, si le-a divulgat, fara temei, unui tert, pentru a le folosi, in prealabil, a avut loc o incalcare a normelor GDPR, si poate si sesizata Autoritatea pentru protectia datelor.( ANSPDCP).

Detaliati.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat