Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... primaria foloseste numele fostului proprietar la ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

primaria foloseste numele fostului proprietar la cadastre pe fonduri UE

s-au primit fonduri europene pentru efectuare cadastru Arges.
desi am rol de circa 20 de ani si suntem inregistrati in Registrul Agricol ( dovedind cu copii ale contracteor de vanzare cumparare, predand copii ale acestor contrate la data inregistrarii , primaria a furnizat cadastristului numelui fostului proprietar.
primaria a scos cadastrul pe numele fostilor proprietari.
mentionez ca terenul este al meu cu cel putin 10 ani inainte de a se face cadastrele si am platit impozitele la zi an de an pe numele meu.
ce ma sfatuiti sa fac ?
Ca sa va putem da un raspuns, trebuie mai intai sa imi raspundeti la o intrebare. Ce act de proprietate aveti in momentul de fata? Doar contractul de vanzare cumparare? Este un contract de vanzare cumparare de mana sau este facut la un notar sau avocat? Stima.
buna ziua,
vanzare cumparare la notar , intabulat.
multumesc

cosmin9 a scris:

buna ziua,
vanzare cumparare la notar , intabulat.
multumesc

Deci aveti extras de carte funciara pe numele dumneavoastra? Daca extrasul acela a fost radiat si sistematicul s-a facut pe numele primului proprietar, este o problema foarte grava, nu au voie sa faca asa ceva, si este o ilegalitate. Din pacate nu sunteti singurul in aceasta situatie, unde se fac intabulari gratuite toate is busite. Din pacate legea e facut in asa fel incat singurul vinovat se face a fi topograful autorizat care a intocmit intabularile, astea pentru a scapa de orice raspundere angajatii oficiului de cadastru.
Ca si prima actiune, v-ati putea inscrie in audienta la OCPI, si sa le solicitati sa rezolve problema din punct de vedere administrativ. Daca nu plangere in instanta.
nu, am fost ieri la ei si mi-a emis extractul pe numele vanzatorului de acum 20 de ani.
desi am si schita cadastrala de la cadastrist.
cel de la primarie ne-a recomandat sa schimbam actul la notar ?!
mergem la topograf si vom merge si la ocpi - este vis-a-vis de noi.
problema este ca au facut actele la misto si cand au fost suprafete tabla au facut inclusiv pe jumatate de teren !!!
multumesc
va tin la curent

cosmin9 a scris:

nu, am fost ieri la ei si mi-a emis extractul pe numele vanzatorului de acum 20 de ani.
desi am si schita cadastrala de la cadastrist.
cel de la primarie ne-a recomandat sa schimbam actul la notar ?!
mergem la topograf si vom merge si la ocpi - este vis-a-vis de noi.
problema este ca au facut actele la misto si cand au fost suprafete tabla au facut inclusiv pe jumatate de teren !!!
multumesc
va tin la curent

Din pacate asa se procedeaza in toata tara. Topograful primeste 60 de lei/imobil, o renumeratie care este extraordinar de mica, avand in vedere ca firma noastra intocmeste un dosar de intabulare incepand cu 500 de lei/imobil in extravilan. Si ca sa iasa pe profit trebuie sa faca pe banda rulanta cat mai repede.
Procedura este ca scot de la primarie titlurile de proprietate / extrasele cf / etc. si inscriu pe primul proprietar terenurile, nu tin cont de sentintele judecatoresti / mosteniri / vanzari-cumparari / etc.

Daca terenul este intabulat ``cat de corect`` aici ma refer la amplasament, atunci puteti face din nou contractul de vanzare-cumparare la notar, sau notarul sa faca un act aditional la contract (aici va explica el mai bine) si in baza acestor acte sa va inscrieti dreptul de proprietate platind taxa aferenta.