avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intrebare urgenta cadastru! Am facut cadastrul unui ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intrebare urgenta cadastru! Am facut cadastrul unui teren + casa ...

Intrebare urgenta cadastru!
Am facut cadastrul unui teren + casa acum vreo 20 ani ca urmare a succesiunii dupa decesul unuia dintre parinti. Nu aveam cunostinte atunci si recunosc ca pana de curand nici nu stiam ce presupune un cadastru. Nici acum nu stiu foarte multe. Cadastristul nu mi-a dat prea multe informatii la vremea respectiva in legatura cu ce urma sa fac si nu imi amintesc sa fi ridicat vreo carte funciara de undeva.

Problema e ca nu gasesc in actele mele decat documentatia depusa de cadastrist si nimic altceva (adica "Memoriu tehnic -documentatie topografica pentru inscrierea in cartea funciara" cu stampila patrata a primariei pe el), iar intrand zilele acestea de curiozitate pe geoportal.ancpi.ro (e-terra) - surpriza! Terenul nu apare cadastrat (nu e cu galben)! Are cineva vreo parere legata de situatia mea?
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Aprilie 2021
danutza33, utilizator
Cel mai recent răspuns: Emilian Ion , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 14:14, 27 Iulie 2021
nu aveti ce documentatie tehnica sa gasiti fiindca ea nu vi se transmite obligatoriu. doar daca o solicitati si contra cost. faptul ca pe geoportal nu va gasiti proprietatea nu e o surpriza: actualizarile intabularilor facute "pe stil vechi" sunt greu transformate in coordonatele actuale. mergeti la OCPI si solicitati un extras (cu actele pe care le aveti), iar daca nu se gasesc documentele, va trebui refacut cadastrul.


danutza33 a scris:

Intrebare urgenta cadastru!
Am facut cadastrul unui teren + casa acum vreo 20 ani ca urmare a succesiunii dupa decesul unuia dintre parinti. Nu aveam cunostinte atunci si recunosc ca pana de curand nici nu stiam ce presupune un cadastru. Nici acum nu stiu foarte multe. Cadastristul nu mi-a dat prea multe informatii la vremea respectiva in legatura cu ce urma sa fac si nu imi amintesc sa fi ridicat vreo carte funciara de undeva.

Problema e ca nu gasesc in actele mele decat documentatia depusa de cadastrist si nimic altceva (adica "Memoriu tehnic -documentatie topografica pentru inscrierea in cartea funciara" cu stampila patrata a primariei pe el), iar intrand zilele acestea de curiozitate pe geoportal.ancpi.ro (e-terra) - surpriza! Terenul nu apare cadastrat (nu e cu galben)! Are cineva vreo parere legata de situatia mea?


Daca a fost facut acum vreo 20 de ani atunci probabil imobilului i s-a atribuit numar cadastral provizoriu. Adica puteti incepe sa refaceti totul de la 0.
Ce inseamna "pe stil vechi"? Omul a venit cu aparatura, cu trepiedul, a marcat coordonate gps, l-am platit....
Plus ca nu stiu cu ce am gresit eu, trebuia sa continui eu in vreun fel ce a inceput el ca sa se finalizeze procedura?
Dar pe mine nu m-a notificat nimeni ca trebuie sa mai fac ceva, nici de numar provizoriu nici de nimic. ce mai trebuia sa fac?
In ce an a fost facut documentatia? Foarte important sa precizati aceste date ca sa primiti un raspuns corect.

Alte discuții în legătură

Extrasul de plan cadastral dariad dariad De ce in intervalul 2010-2014 nu mi s-a eliberat niciodata si \\"Extrasul de plan cadastral de carte funciara\\" atunci cand mi s-a eliberat extras CF de ... (vezi toată discuția)
Radiere casa și anexa din cf. alin113 alin113 Buna seara, recent am cumpărat un teren pe care la OCPI figurează o casa, faptic pe teren nu mai exista doar o grămadă de pământ, casa a picat în urma ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am urmatoarea situatie am cerut eliberarea unui extras ... wirst wirst Buna ziua am urmatoarea situatie am cerut eliberarea unui extras de CF pentru o suprafata de teren si am primit ca si raspuns Prezenta cerere se respinge ... (vezi toată discuția)