Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... refuz intabulare teren. buna ziua am un teren cumparat ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

refuz intabulare teren. buna ziua am un teren cumparat mai demult ...

refuz intabulare teren. buna ziua am un teren cumparat mai demult cu contract de vanzare cumparere facut la notar. extrasul cf este pe vechiul proprietar. vreau sa il trec in cartea funciara pe mine sa intabul terenul. primul pas a fost la primarie. am platit un expert in acest sens care mi a intocmit tot dosarul. si primaria nu vrea sa mi dea acceptul pentru intabulare. mi a respins acelas functionar dosarul a 2 oara. in raspunsul dat de primarie cer sa se intocmeasca planul parcelar al tarlalei delimitat de limite naturale. expertul o facut planul cum o cerut primaria si mi o respins iar dosarul. am vorbit cu expertul si mi a dat de inteles ca ar fi cineva din primarie care ar avea teren acolo si nu prea incape domnul respectiv. acesta ar fi adevaratul motiv. eu am tot dosarul pentru intabulare in regula. multumesc frumos.
ce as putea face? multumesc frumos.
nimeni nimic? nici o idee?
1. primaria tine registrul agricol, nu se ocupa de intabulari.
2. de ce nu ati schimbat proprietarul CF in momentul cumpararii? mai ales ca terenul era deja intabulat
ati vorbit cu un cadastrist autorizat? intabularile se fac la OCPI
adriandimitriu, utilizator
am scris eu gresit. am contract de vanzare cumparare facut la notar si doar titlul de proprietate de la cine am cumparat. terenul nu era intabulat. acuma vreau sa intabul. am tocmit expert mi o facut toate demersurile si primaria imi refuza sa mi dea acceptul. dosarul cadastral mi lo respins de 2 ori acelas functionar.
cand ati cumparat? acum vreti sa intabulati fie fiindca vindeti, fie construiti