avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plată impozit ANAF spre mai multe conturi IBAN
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plată impozit ANAF spre mai multe conturi IBAN

Voiam să fac prima mea plată spre ANAF, sperând că măcar aici lucrurile vor fi simple. Din păcate, în timp ce căutam contul IBAN în care trebuie să achit taxele, am fost lovit de acest document de 48 de pagini (aparținând doar de municipiul Iași!):

[ link extern ]

Formularul PDF mi-a dat o sumă fixă de plată, dar, dacă veniturile au fost din diverse categorii (spre exemplu, investiții, premii și alte surse), trebuie să împart suma în câte un ordin de plată pentru fiecare categorie, spre un IBAN diferit?

Dacă da, bănui că aceeași logică se aplică și pentru CASS: trebuie să fac o plată către un alt cont, nu?
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2020
paulrberg, utilizator
Cel mai recent răspuns: paulrberg , utilizator 00:02, 26 Iunie 2020
Buna ziua,
Toate sumele reprezentand impozit pe venit si contributii sociale din declaratia unica se platesc intr-un singur cont , din care ANAF va face distribuirea in functie de ceea ce ati declarat.
Contul unic are simbolul 5504 si se regaseste pe ultima pagina din tabel :
RO20TREZ4065504XXXXXXXXX "Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de distribuire"
Aha, mulțumesc frumos pentru informație!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata retineri salariale din ianuarie 2018 Apostol Pacuta Apostol Pacuta Buna ziua, as dori sa stiu daca cu ianuarie 2018, plata CAS, CASS si impozit pe veniturile din salarii precum si plata asiguratorie de 2,25% datorata de ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite ndan57 ndan57 #-oBuna ziua, as dori daca doriti sa ma lamuriti in legatura cu plata cas-ului prin foaie de varsamant sau cum se face ?, prin ce forma de plata?. Daca aleg ... (vezi toată discuția)
Contul unic pentru plata impozitului pe venit si a contributiilor pentru persoane fizice sau unde pot gasi aceasta informatie RusRIM RusRIM Buna ziua, Doresc sa platesc impoziul pe venitul din inchiriere, pentru anul 2018, asa cum a fost el calculat la depunerea declaratiei unice pana la 15 dec ... (vezi toată discuția)