Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plată impozit ANAF spre mai multe conturi IBAN
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plată impozit ANAF spre mai multe conturi IBAN

Voiam să fac prima mea plată spre ANAF, sperând că măcar aici lucrurile vor fi simple. Din păcate, în timp ce căutam contul IBAN în care trebuie să achit taxele, am fost lovit de acest document de 48 de pagini (aparținând doar de municipiul Iași!):

[ link extern ]

Formularul PDF mi-a dat o sumă fixă de plată, dar, dacă veniturile au fost din diverse categorii (spre exemplu, investiții, premii și alte surse), trebuie să împart suma în câte un ordin de plată pentru fiecare categorie, spre un IBAN diferit?

Dacă da, bănui că aceeași logică se aplică și pentru CASS: trebuie să fac o plată către un alt cont, nu?
paulrberg, utilizator
Buna ziua,
Toate sumele reprezentand impozit pe venit si contributii sociale din declaratia unica se platesc intr-un singur cont , din care ANAF va face distribuirea in functie de ceea ce ati declarat.
Contul unic are simbolul 5504 si se regaseste pe ultima pagina din tabel :
RO20TREZ4065504XXXXXXXXX "Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de distribuire"
Aha, mulțumesc frumos pentru informație!