Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Modalitate de completare a ordinului de plata a ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Modalitate de completare a ordinului de plata a contributiilor sociale de la 1 iulie 2012 pentru PFA, II, IF si PF

Formatul electronic al formularului "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT) se genereaza prin folosirea programului de asistenta pus la dispozitia persoanelor impozabile, gratuit, de unitatile fiscale, sau poate fi descarcat de pe site-ul ANAF: www.anaf.ro-Asistenta Contribuabili-Programe utile, intocmindu-se cate un ordin de plata (OPT) pentru fiecare tip de contributie.

www.avocatnet.ro/content/for...

Rubricile din formular se completeaza astfel:

RUBRICA INFORMATII/DATE CARE SE INSCRIU

Nr. - numarul ordinului de plata atribuit de catre platitor

PLATITI - suma in cifre aliniata de la dreapta la stanga

LEI, adica - suma in litere fara pauza intre cuvinte

PLATITOR - suma in litere fara pauza intre cuvint

Cod de identificare fiscala - suma in litere fara pauza intre cuvinte

Adresa - adresa platitorului

Cod IBAN platitor - codul IBAN al contului din care se face plata

Codul BIC - se genereaza automat in momentul completarii codului IBAN

De la - denumirea institutiei (banca, CEC) la care se detine contul din care se face plata se genereaza automat in momentul completarii codului IBAN

Beneficiar - - pentru contributia de asigurari sociale (pensii) se inscrie "bugetul asigurarilor sociale de stat"
- pentru contributiade asigurari sociale de sanatate se inscrie "bugetul asigurarilor sociale de sanatate"

Cod de identficare fiscala - CNP-ul persoanei care datoreaza contributia(acelasi cu cel inscris la rubrica "Cod de identificare fiscala" de la "Beneficiar"; diferit numai in cazul in care persoana care face plata este altcineva (de ex. sot, sotie, etc.) decat persoana care datoreaza contributia

Cod IBAN beneficiar - contul in care se achita contributia, care se selecteaza automat apasand butonul "Consultare si preluare automata coduri

"IBAN"-->se selecteaza Trezoreria de care apartine persoana care datoreaza contributia-->
--> se apasa butonul IBAN II -->pozitia 427 pentru plata contributiei de pensii
--> se apasa butonul IBAN III -->pozitia 963 pentru plata contributiei la sanatate

Codul BIC - se genereaza automat in momentul completarii codului IBAN: TREZROBU

La - Trezoreria de care apartine persoana care datoreaza contributia

Nr. de evidenta a platii - nu se completeaza

Reprezentand - denumirea completa a contributiei care se plateste se copiaza accesand butonul "Consultare si preluare automata coduri IBAN"-->
- se apasa butonul IBAN II -->pozitia 427 se copiaza denumirea completa a contributiade pensii
- se apasa butonul IBAN III -->pozitia 963 se copiaza denumirea completa a contributiei de sanatate

Data emiterii - ziua, luna, anul

Sursa: DGFP Brasov
Se refera la persoanele fizice care-si platesc singure obligatiile referitoare la pensii si sanatate?
Oare se schimba si pentru persoanele juridice? Tot asa vom intocmi op-urile?
Ceea ce a precizat D-na Gabriela, se refera la PF, PFA, II si IF. Persoanele juridice platesc la fel, tot in cele doua conturi unice.