Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloc fix sau ob. de inventar?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloc fix sau ob. de inventar?

Buna!
Firma X a cumparat o imprimanta cu val. peste 1800 lei care o foloseste pt. desf. activitatii. A mai cumparat odata cu imprimanta niste tavite pt. alimentarea cu hartie. Aceste tavite se pot asambla imprimantei pt. a avea o capacitate mai mare de productie, ea insa poate functiona si fara ele. De asemenea tavitele sunt folosite la mai multe imprimante, deci ele nu vor ramane permanent atasate la aceeasi imprimanta. O tavita are val. mai mica de 1800 ron, cealalata are o val. mai mare. Tavita cu val. mai mica de 1800 ron o pot inregistra pe ob. de inventar si sa o pun direct pe 603?
Multumesc!
buna.ii faci intrare in 303,deci nir,apoi in aceiasi luna poti face 603=303.dar o urmaresti in continuare(un fel de-a spune) intr-un cont in afara bilantului.mai exact toate obiectele de inventar pe care le dam in consum ,le avem evidentiate undeva.
adisaguaro a scris:

Buna!
Firma X a cumparat o imprimanta cu val. peste 1800 lei care o foloseste pt. desf. activitatii. A mai cumparat odata cu imprimanta niste tavite pt. alimentarea cu hartie. Aceste tavite se pot asambla imprimantei pt. a avea o capacitate mai mare de productie, ea insa poate functiona si fara ele. De asemenea tavitele sunt folosite la mai multe imprimante, deci ele nu vor ramane permanent atasate la aceeasi imprimanta. O tavita are val. mai mica de 1800 ron, cealalata are o val. mai mare. Tavita cu val. mai mica de 1800 ron o pot inregistra pe ob. de inventar si sa o pun direct pe 603?
Multumesc!

Poate fi considerata piesa de schimb. Ar fi obiect de inventar daca ar putea fi utilizat ca atare ( neatasat) .