avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost depistat cu alcool la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost depistat cu alcool la volan

Am fost depistat cu .0.85 in fiola in traffic am cazier curat pot scăpa cu amânarea aplicării pedepsei mulțumesc frumos
Ultima modificare: Duminică, 28 Iunie 2020
Manuela Rășină, administrator
Care au fost alcoolemiile în probele de sânge?
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Alcoolemia in sange o sa fie mare, dar de principiu sunt sanse, depinde si de instanta unde veti fi judecat. Sunt unele instante care peste un anumit prag al alcoolemiei dispun doar condamnare la inchisoare cu suspendare sub supraveghere.
.167 prima a doua 187

Ioan Ciobanu a scris:

Care au fost alcoolemiile în probele de sânge?

Buna ziua,

Daca se va dispune amanarea aplicarii pedepsei(conform art. 83 din Codul penal ), permisul de conducere nu este anulat.

Vi se va restitui in baza hotararii judecatoresti.

CONFORM art. 90 din Codul penal „(1) persoanei faţă de care s-a dispus amânarea aplicării pedepsei nu i se mai aplică pedeapsa şi nu este supusă niciunei decăderi, interdicţii sau incapacităţi ce ar putea decurge din infracţiunea săvârşită, dacă nu a săvârşit din nou o infracţiune până la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amânării şi nu s-a descoperit o cauză de anulare.

(2) Amânarea aplicării pedepsei nu produce efecte asupra executării măsurilor de siguranţă şi a obligaţiilor civile prevăzute în hotărâre”.
Din aceste dispoziţii legale se deprinde ideea că amânarea aplicării pedepsei nu reprezintă o condamnare.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool amanarea aplicarii pedepsei soryn13 soryn13 am primit sentinta ptr conducere sub influenta alcoolului,un an cu amanarea aplicarii pedepsei pe o perioada de 2 ani de supraveghere ....intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Masuri si exceptii dispuse de camera preliminară Misincageorge251 Misincageorge251 Am un dosar penal pentru conducerea sub influenta băuturilor alcoolice,în iulie trebuie sa ma prezint pentru măsuri si excepții etc,adică dosarul cu ... (vezi toată discuția)
Alcol la volan..... jauca jauca deci anul trecut 20.04.2014 in duminica mare am condus sub influenta alcolului....neadaptand viteza intr´o curba am derapat de pe drum.....a venit politia la ... (vezi toată discuția)