Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie

Acum o saptamana am primit o Ordonanta din parte DIICOT in care este specificata inaintarea la renuntarea urmaririi penale cat si plata unor cheltuieli de judecata pe care le-am si platit deja, doar trebuie sa duc chitanta la grefa DIICOT.
Recent am primit o citatie in care trebuie sa ma prezint la camera preliminara.
Ce mi-a atras atentia a fost paragraful "Alte mentiuni: Prezenta dvs nu este obligatorie in fata instantei" subliniat cu pixul. De aici apare intrebarea mea.
Inteleg ca am dreptul sa ma prezint si este recomandat sa ma prezint alaturi de un aparator, dar poate fi si o exceptie avand invedere situatia nationala legata de acest virus?
Imi puteti oferi va rog frumos un sfat prietenesc?
Andrei0203, utilizator
Va puteți prezenta și aveti acest drept putând fi însoțit și.de apărător.
Daca nu va puteti prezenta, va poate reprezenta un avocat.