Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Am fost casatorit legitim pana la decesul sotiei. Sotia are o fiica din prima casatorie, care a purtat numele tatalui natural . Ea s-a casatorit ,dar dupa cativa ani s-a despartit ,dar a ramas cu numele sotului si al baietelului lor. Eu cu sotia mea am facut cat aceasta era in viata cate un testament autentificat la notar, ca dupa decesul nostru apartamentul sa ramana mostenire ei. Testamentele sunt facute pe numele care a ramas dupa despartirea de sot al fetei. Poblema este ca fata a luat cetatenie spaniola, obligata fiind sa renunte la cea romana si de asemenea sa renunte la numele dupa sot si sa isi ia atat numele tatalui natural cat si numele mamei pe care l-a avut inainte de la parintii ei. Intrebarea este, ce se intampla cu testamentele pe care eu si fosta mea sotie, decedata le-am facut si aici ma refer la schimbarea numelui si cetateniei fetei ?
Peroana e aceeasi chiar daca si-a schimbat numele, poate dovedi schimbarea cu acte.