avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am un contract de credit de nevoi personale din 2008, unde soțul meu este codebitor și pe care nu am mai putut să-l achit din iunie 2011. Din feb.2013 a fost pus în executare de cesionar și a fost făcute câteva plăți cu chitanță ( eu și soțul nu aveam venituri), iar din 2014 a fost poprit salariul soțului până în iulie 2017 când a ieșit la pensie. Între timp a fost instituită poprire și pe salariu meu din aprilie 2017, în decurs de trei ani nu am primit nici eu nici angajatorul meu un alt document de la executor. vreau să știu dacă pot invoca "art. 453 alin. 2; d) pe data indeplinirii in cursul executarii silite a unui act de executare" având în vedere cei trei ani amintiți mai sus și cu atât mai mult că din mai 2018 a fost instituită poprire și pe pensia soțului,poprire care influențează suma de executat. Eu nu știu cât îi oprește soțului deoarece suntem separați.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:52, 1 Iulie 2020
Pentru a afla ce vreți dvs. este necesar ca avocatul sa verifice dosarul si toate aspectele de drept.
Este posibil sa aveți șanse dar trebuie văzut exact.
Procesele nu se judeca asa cum credeți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire geo-vem geo-vem In 2006 am incheiat un ctr. cu o unitate bancara,din anul 2010 nu am mai achitat creditul.In anul 2013 luna a Feb un cesionar,recuperator de credite , obtine ... (vezi toată discuția)
Anulare poprire chiscaripetru chiscaripetru din cauza unor intarzieri la plata ratelor pentru un credit de nevoi personale am fost dat pemana recuperatorilor.Ulterior am fost dat in judecata de catre ... (vezi toată discuția)
Debitor fara venituri si bunuri,ce se intimpla cu codebitorii daca au proprietati? 2740801520027 2740801520027 buna ziua,am un credit de nevoi personale in valoare de 18000 ron,ca sa il pot lua am avut nevoie in anul 2007 de trei codebitori (sotul si parinti mei).am ... (vezi toată discuția)