Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenirea in cazul recăsătoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenirea in cazul recăsătoriei

Daca un bărbat cu doi copii a rămas văduv, s-a recăsătorit și cu a doua soție a mai avut un copil , cum se împarte averea la nepoții lui ? Copii acestuia au murit , toți trei. Au rămas doi nepoți, unul de la un copil avut din prima căsătorie și altul de la copilul din a doua căsătorie.
De asemenea, la primii doi frați , sora mai exact, nu a avut copii, iar fratelei ei bun are un copil , care îi este nepot. La moștenirea acesteia vine și nepotul din a doua căsătorie a tatălui , sau numai nepotul de la fratele bun, și de mama și de tată ?
Vă mulțumesc frumos
Va mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dvs.!
Manuela Rășină, administrator
Va admir modul explicit in care puneti cap la cap prevederile legislative in situatiile stufoase ale succesiunilor! Mi-ati fost si mie de mare ajutor acum trei ani cand am avut probleme de acest gen! Am urmarit detaliile pe care le-ati dat altora in aceesi problema si am stiut clar ce pot face, cere, si...ce nu e cazul, chiar daca erau persoane care ma sfatuiau sa merg pe alte drumuri!