Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire - se da următoarea speță: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire - se da următoarea speță: -defuncta nu ...

Dezbatere moștenire - se da următoarea speță:
-defuncta nu avea copii, doar 2 surori care au decedat și ele,
-cele 2 surori au avut copii,
-unii din copii surorilor defunctei sunt decedați,
-cine moștenește după copiii decedați ai surorilor defunctei?
Să înțeleg că ambele surori erau deja decedate la data morții celei despre a cărei moștenire vorbim?
Dacă da, atunci la moștenire vin nepoții în viață (copiii surorilor predecedate) și strănepoții de soră - aceia care existau în clipa decesului celei despre a cărei moștenire vorbim.
romascanu, moderator
Dar văduva unui nepot decedat are drept sau doar copiii acestuia (strănepoții)?

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Să înțeleg că ambele surori erau deja decedate la data morții celei despre a cărei moștenire vorbim?
Dacă da, atunci la moștenire vin nepoții în viață (copiii surorilor predecedate) și strănepoții de soră - aceia care existau în clipa decesului celei despre a cărei moștenire vorbim.

Răspunsul la întrebarea „are drept” este fie da, fie nu, în funcție de ordinea deceselor.

Cert, văduva își moștenește soțul, dar ea nu o moștenește pe mătușa soțului (pentru că între ele nu există relație de rudenie).

Și atunci:
Dacă nepotul era viu în clipa decesului mătușii sale, atunci EL a moștenit-o pe mătusa sa și apoi, la moartea lui, averea lui (inclusiv ceea ce a moștenit el de la mătușa) va fi moștenită de văduva lui și de copiii lui. În acest caz, văduva primește și ea, prin retransmitere, ceva din ceea ce fusese averea mătușii soțului ei.

Dacă nepotul era mort în clipa decesului mătușii sale, atunci el nu a moștenit-o pe mătusa. Pentru că viii îi moștenesc pe cei morți, nu morții pe vii. Sau juridic exprimat: o persoană poate moşteni dacă există la momentul deschiderii moştenirii. (moartea deschide moșteniri/o moștenire este deschisă din clipa morții celui despre a cărui moștenire vorbim).

Dacă el nu (mai) exista în clipa decesului mătușii sale, atunci la moștenirea acesteia vin, în locul lui, copiii lui (strănepoții defunctei - rude de gradul IV cu defuncta) spre a culege partea din moștenire ce s-ar fi cuvenit tatălui lor, dacă acesta n-a fi fost decedat. (moștenire prin reprezentare)
romascanu, moderator
Vă mulțumesc pentru răspunsuri, m-ați lămurit in totalitate!
Manuela Rășină, administrator