Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... bonificatie 5%
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

bonificatie 5%

Buna seara,

As dori sa stiu daca mai este vlabila bonificatia prevazuta de art.114, alin.8 din Codul de procedura fiscala al carui text il redau mai jos, sau daca pentru plata inainte de termen a obligatiilor fiscale contribuabilii beneficiaza de un avantaj asemanator.
Pentru plata cu cel putin 10 zile înainte de termenul de plata stabilit conform art. 111 a tuturor obligatiilor fiscale datorate bugetelor administrate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala, contribuabilii beneficiaza de o bonificatie de 5% din valoarea obligatiilor datorate.
Multumesc.

nu, a fost abrogat prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 226/2008

se pare ca exista un proiect legislativ in care se reintroduce acest beneficiu fiscal.