avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda

Buza ziua,

Am fost chemat de politia rutiera pentru ca in urma cu 4 luni as fi zgariat cu masina un alt autovehicul. Eu nu imi amintesc, insa politistul a gasit pe masina mea dovezi clare ca eu am zgariat masina. Din cate am inteles, urmeaza sa primesc amenga pt zgarietura, permis suspendat o luna si amenda pt nedeclarare in 24 ore. Ideea este ca eu nu am stiut ca am zgariat masina repectiva si, deci, nu aveam dc sa merg la politie sa declar ceva. Exista vreo posibilitate sa scap de amenda pt nedeclarare in 24 ore?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 13:19, 9 Iulie 2020
Bună seara,

În momentul în care va este comunicat procesul verbal, aveți posibilitatea de a îl ataca în instanta.


Cosmin3006 a scris:

Buza ziua,

Am fost chemat de politia rutiera pentru ca in urma cu 4 luni as fi zgariat cu masina un alt autovehicul. Eu nu imi amintesc, insa politistul a gasit pe masina mea dovezi clare ca eu am zgariat masina. Din cate am inteles, urmeaza sa primesc amenga pt zgarietura, permis suspendat o luna si amenda pt nedeclarare in 24 ore. Ideea este ca eu nu am stiut ca am zgariat masina repectiva si, deci, nu aveam dc sa merg la politie sa declar ceva. Exista vreo posibilitate sa scap de amenda pt nedeclarare in 24 ore?

Stiti care este suma amenzii pt nedeclarare si cea pt zgarietura?
Bună ziua, puteți să contestați în instanță procesul verbal de constatare a contravenției!


Cosmin3006 a scris:


Stiti care este suma amenzii pt nedeclarare si cea pt zgarietura?

Minim 580 RON.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate proces verbal /dovada suspendare permis Sobolan de tomberoane Sobolan de tomberoane Este nulitate absoluta in momentul in care in procesul verbal adresa gresita total al accidentului la fel si pe dovada de permis este scris negru pe alb ca ... (vezi toată discuția)
Amenda nemeritata SPP SPP buna ziua. incerc pe scurt sa va explic problema mea. am fost la politie sa declar ca mi-a lovit cineva masina. politistul a observat pe masina mea si alte ... (vezi toată discuția)