Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita casa de ajutor reciproc
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita casa de ajutor reciproc

Buna ziua. Indraznesc sa va cer parerea intr-o situatie juridica cu care ma confrunt. In anul 2010 am luat un credit de nevoi personale de la o Ifn, mai exact casa de ajutor reciproc de 14.000 ron. Am achitat aproximativ 7000 ron pana in 2012 cand am intrat in imposibilitate totala de plata. Dosarul a ajuns la executor, atunci la momentul acela nu eram in tara si nu au avut ce sa imi popreasca. In 2019 am primit somatie de plata pe suma de 65.000 ron, diferenta constand in dobanzi si penalitati. Din cate am inteles, singura varianta ar fi sa ii actionez in instanta. Credeti ca as avea vreo sansa sa imi recalculeze debitul restant?
Trebuia formulata contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta. (adica din 2019). Probabil ca ati fi avut castig de cauza pe prescriptie.