avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

Am cumparat o geanta de pe OLX si fata care a trimis-o sta in Timisoara. Cand a ajuns produsul am vazut ca nu e acelasi si cand am contactat o mi a zis ca o sa imi trimit banii inapoi. Apoi m-a blocat peste tot. As vrea sa ma duc sa fac plangere la politie fiindca am toate doveziile dar nu stiu cum sa procedez. Ma duc la sectie unde apartin sau la sectie a orasului unde a fost produsul livrat?
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara,

Puteți face o plângere la protecția consumatorilor. Dupa opinia mea politia nu poate face nimic, fapta acesteia nu constituie infracțiunea de înșelăciune.

Mai e posibilitatea sa va adresați instantei civile, dar având în vedere prejudiciul creat, care presupun ca nu este unul foarte mare, o mai buna varianta e cererea adresata protecției consumatorilor.

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Popa Andra-Ingrid
Protecția consumatorilor ia în considerare doar reclamațiile făcute persoanelor juridice. EriRadulescu a cumpărat de la o fată din Timișoara, n-are cum s-o ajute ANPC.

@EriRadulescu
Puteți depune plângerea la secția de poliție de care aparțineți. Atașați toate probele pe care le aveți, poate dacă va fi contactată se sperie și vă recuperați banii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iulie 2020
Emilika40, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

În conformitate cu prevederile art. 2 din Legea 449/2003:
"c) vanzator - persoana fizica sau juridica
autorizata, care, in cadrul activitatii
sale,comercializeaza produse in conditiile
unui contract incheiat cu consumatorul;"

Mai mult decât atât, în conformitate cu condițiile de utilizare ale site-ului olx:

" Utilizator Profesionist - orice persoană fizică, persoană juridică sau organizație fără personalitate juridică, care utilizează serviciile OLX în scopuri legate de activitatea sa comercială, de afaceri, meșteșugărească sau profesională"

Astfel, eu nu as exclude aplicabilitatea normelor privind protecția consumatorilor în prezenta cauza. Cu siguranță, trebuie luate în considerare și alte aspecte particulare speței.

Asa cum am precizat mai sus, o alta posibilitate ar fi o acțiune în fata instantei civile întemeiată pe răspunderea civila contractuala a vânzătoarei.

De asemenea, aplicabile în prezenta cauza sunt și prevederile art. 1214 Cod civil care reglementează viciul de consimțământ al dolului, potrivit carora:

"Consimțământul este viciat prin dol atunci când partea s-a aflat într-o eroare provocată de manoperele frauduloase ale celeilalte părți ori când aceasta din urmă a omis, în mod fraudulos, să îl informeze pe contractant asupra unor împrejurări pe care se cuvenea să i le dezvăluie."

Cu privire la o eventuala săvârșire a infracțiunii de înșelăciune, precizez ca în practica se clasează deseori astfel de dosare având în vedere ca fapta a fost săvârșită in executarea unui contract civil, or, in aceste situații este atrasa răspunderea civila contractuala/ anularea contractului cu repunerea în situația anterioara a părților și nu răspunderea penala.


Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iulie 2020
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 449/2003 face referire la persoane fizice autorizate - PFA-uri. Un vânzător ocazional nu poate fi asimilat persoanelor fizice autorizate la care face referire legea, cum să-l asimilăm profesioniștilor? Pentru că pe OLX e numit așa? Poate nu înțeleg eu ce ați vrut să scrieți.

E foarte posibil ca nici plângerea la poliție să nu aibă efect, însă nu e exclus să fie contactată persoana respectivă. Poate e un obicei, nu o întâmplare ce a făcut și mai sunt plângeri pe numele ei.

Altfel, cred că aveți dreptate: dacă nu îi restituie banii de bunăvoie nu are altă cale să îi recupereze decât prin proces civil.

EriRadulescu, OLX are sfaturi pentru persoane în situația dvs.:
[ link extern ] -
Ultima modificare: Duminică, 12 Iulie 2020
Emilika40, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Ce am vrut sa zic e ca nu avem o siguranță că vânzătoarea este doar un vânzător ocazional. Pe site-ul olx pot vinde atât persoane fizice, cât și persoane fizice autorizate sau persoane juridice. Cu siguranță Legea 449/2003 se refera la persoane fizice autorizate (pfa) si nu la persoanele fizice.

Emilika40 a scris:

Legea 449/2003 face referire la persoane fizice autorizate - PFA-uri. Un vânzător ocazional nu poate fi asimilat persoanelor fizice autorizate la care face referire legea, cum să-l asimilăm profesioniștilor? Pentru că pe OLX e numit așa? Poate nu înțeleg eu ce ați vrut să scrieți.

E foarte posibil ca nici plângerea la poliție să nu aibă efect, însă nu e exclus să fie contactată persoana respectivă. Poate e un obicei, nu o întâmplare ce a făcut și mai sunt plângeri pe numele ei.

Altfel, cred că aveți dreptate: dacă nu îi restituie banii de bunăvoie nu are altă cale să îi recupereze decât prin proces civil.

EriRadulescu, OLX are sfaturi pentru persoane în situația dvs.:
[ link extern ] -

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 449 /2003 hahanski hahanski Buna ziua, am citit legea 449 actualizata si publicata in mai 2008 cu mare atentie, chiar de mai multe ori, insa nefiind jurist de profesie, nu inteleg unele ... (vezi toată discuția)
Am luat teapa cu un furnizor de piese auto de pe olx MEMETIUXEL MEMETIUXEL Am comandat la el o -panglica spirala ptr air bag la un Megane 2 , tipul mi-a spus ca a trimis-o NOUA si cu garantie in cutie , se cam eschiva la raspuns la ... (vezi toată discuția)
Țeapă olx Mircea85468 Mircea85468 Săptămâna trecută am pus un produs la vânzare pe olx. Ma contactat un vânzător și am stabilit ca ii expediez produsul în valoare de 2900 de lei dar cu ... (vezi toată discuția)