Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare bani împrumutați
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare bani împrumutați

Soția mea a împrumutat o ruda cu o suma destul de mare pe încredere.
Fără contract sau ceva scris la mână.
Cand a început sa ii ceară din bani eșalonat a început cu amânări apoi a dat-o în înjurături și amenințări!
Singurele dovezi privind bani împrumutați sunt niște conversați pe Facebook și o înregistrare audio.
Un sfat?
As putea deschide un proces? As avea șanse de câștig sau ar trebui sa ma lipsesc de orice speranța?
Buna ziua, puteti in cazul descris de dvs. sa formulati o actiune prin care sa solicitati restituirea imprumutului in baza inscrisurilor pe care le detineti, recomandabil impreuna cu martori. Ca regula proba contractului de imprumut cu o valoare peste 250 lei nu se poate face cu martori fiind necesara prezentarea unui inscris in conditiile art. 275 al. 1cpc. Cu toate acestea, puteti invoca imposibilitatea morala de a intocmi un inscris date fiind relatiile de rudenie, potrivit art. 309 al.4 Cpc, caz in care sunt admise si alte probe inafara formei scrise a contractului de imprumut.
În spețe similare, eu am
formulat o acțiune în răspundere civilă contractuală, solicitând restituirea împrumutului și dobânda legală!
Se poate admite și proba cu martori în contextul imposibilității morale de încheiere a unui contract, dictată de relație de rudenie dintre părți!
Desigur, se va administra și proba cu înscrisuri, eventual interogatoriul!
Dacă nu au existat martori? Doar a spus că nu are decât mesaje pe FB și înregistrări audio.