avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare bani împrumutați
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare bani împrumutați

Soția mea a împrumutat o ruda cu o suma destul de mare pe încredere.
Fără contract sau ceva scris la mână.
Cand a început sa ii ceară din bani eșalonat a început cu amânări apoi a dat-o în înjurături și amenințări!
Singurele dovezi privind bani împrumutați sunt niște conversați pe Facebook și o înregistrare audio.
Un sfat?
As putea deschide un proces? As avea șanse de câștig sau ar trebui sa ma lipsesc de orice speranța?
Cel mai recent răspuns: POMPILLIA , utilizator 12:42, 15 Iulie 2020
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, puteti in cazul descris de dvs. sa formulati o actiune prin care sa solicitati restituirea imprumutului in baza inscrisurilor pe care le detineti, recomandabil impreuna cu martori. Ca regula proba contractului de imprumut cu o valoare peste 250 lei nu se poate face cu martori fiind necesara prezentarea unui inscris in conditiile art. 275 al. 1cpc. Cu toate acestea, puteti invoca imposibilitatea morala de a intocmi un inscris date fiind relatiile de rudenie, potrivit art. 309 al.4 Cpc, caz in care sunt admise si alte probe inafara formei scrise a contractului de imprumut.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
În spețe similare, eu am
formulat o acțiune în răspundere civilă contractuală, solicitând restituirea împrumutului și dobânda legală!
Se poate admite și proba cu martori în contextul imposibilității morale de încheiere a unui contract, dictată de relație de rudenie dintre părți!
Desigur, se va administra și proba cu înscrisuri, eventual interogatoriul!
Dacă nu au existat martori? Doar a spus că nu are decât mesaje pe FB și înregistrări audio.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut irina_istrate irina_istrate In cursul anului trecut, am imprumutat, esalonat, o ruda prin alianta cu sume de bani. Toate imprumuturile s-au efectuat din ianuarie pana in octombrie. La un ... (vezi toată discuția)
Bani imprumutati far act la mana Adriana Anastase Adriana Anastase Am imprumutat bani unei prietene in strainatate fara act la mana dar am o conversatie pe Messenger in care ea imi zice ca :stiu ca am sa-ti dau 1900 euro ... (vezi toată discuția)
Ajutor recuperare bani imprumutati!!!! GalbenMarioara GalbenMarioara AS avea un ajutor privind problema mea. A am avut o relatie de concubinaj cu un barbat timp de 4 ani, iar el si-a achizitionat o masina second hand dar pentru ... (vezi toată discuția)