Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legea 108/2020 declaratie anuala ref beneficiar real
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legea 108/2020 declaratie anuala ref beneficiar real

"Art. 56. -
(1) Persoanele juridice supuse obligatiei de inregistrare in registrul comertului depun la inmatriculare si ori de cate ori intervine o modificare o declaratie privind beneficiarul real al persoanei juridice, in vederea inregistrarii in Registrul beneficiarilor reali ai societatilor."
Ce inseamna asta, ca nu se mai depune declaratia anual, ci doar atunci cand intervin modificari?
Nu se mai depune anual. Dupa inmatriculare doar cand apar modificari plus acea declaratie initiala pentru firmele deja inmatriculate care are ca termen 1 noiembrie 2020 dar toate acestea se aplica doar pentru societatile care au asociati/actionari (si) persoane juridice. Firmele constituite doar din asociati persoane fizice sunt scutite de obligatia depunerii acestei declaratii, care se va completa din oficiu de ONRC.

Începând cu data de 09 iulie 2020*:

persoanele juridice constituite doar din asociați persoane fizice, atunci când aceștia sunt singurii beneficiari reali, sunt exceptate de la obligația depunerii, la înmatriculare sau ori de câte ori intervine o modificare, a declarației pe propria răspundere privind beneficiarul/beneficiarii real/reali al/ai persoanei juridice

Ai toate detaliile pe prima pagina ONRC [ link extern ] /
Liviu Marian, utilizator