avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Subvenții somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Subvenții somaj

Vă rog, să-mi comunicați daca se impozitează subvențiile pentru șomaj tehnic,la microintreprinderi.Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Audit Vic Cont , Contabil 16:11, 14 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
Din sumele primite pentru angajatii aflati in somaj tehnic se retin contributii sociale (CAS si CASS) si impozit pe salarii.Nu se datoreaza contributie asiguratori epentru munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare salarii compensatorii emilia19p emilia19p Buna! am lucrat la Posta Romana si recent am fost disponibilizata primind o decizie prin care imi vor fi date salarii compensatorii.... de atunci se tot aud ... (vezi toată discuția)
Contributii din indemnizatia de somaj dan27gan dan27gan Din ajutorul de somaj stabilit se retine CAS si CASS? Ajutorul de somaj se impoziteaza? (vezi toată discuția)
Nelamuriri salariale Marius Nou Marius Nou Vreau sa va intreb daca atunci cand primesc salariu compensatoriu(in urma concedierii din motive ce nu tin de persoana angajatului) trebuie retinut din el ... (vezi toată discuția)