avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipa partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipa partiala

Bună ziua! Vă rog să - mi spuneți cum poate o persoană pensionata anticipat parțial să - și completeze venitul în mod legal? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:58, 15 Iulie 2020
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se poate lucra ... LiliF LiliF Va rog frumos sa imi spuneti cu ce fel de contract se poate lucra ca pensionar anticipat sau anticipat partial, cu taxele cele mai mici. Activitate permanenta, ... (vezi toată discuția)
Pensionar cu pensie anticipata partiala camilauris camilauris Buna ziiua, Va rog sa-mi spuneti daca, fiind pensionat cu pensie anticipata partiala, am dreptul sa lucrez part time sau in ce conditii as putea sa ma ... (vezi toată discuția)
Bună ziua sunt pensionată anticipat parțial, noua lege prevede ... mariana.nicusor mariana.nicusor Bună ziua Sunt pensionată anticipat parțial, noua lege prevede ca cei pensionați parțial anticipat să poată cumula pensia cu alte venituri( din ... (vezi toată discuția)