Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DOBANDA LEGALA : Buna ziua, Short story : acum 3 ani ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DOBANDA LEGALA : Buna ziua, Short story : acum 3 ani am dat (persoana fizica ) ...

Buna ziua,
Short story : acum 3 ani am dat (persoana fizica ) un avans pt un imobil .(promisiune bilaterala de vanzare cumparare). NU si-au respectat termenul de finalizare contract si i-am dat in judecata solicitand dublu avans asa cu prevedea promisiunea. Am casitgat si a hot. judecatoreasca. Pe langa principal ei trebuie sa ma despagubesca si cu dobanda legala ( atat scrie).
Intrebare : Cum calculez dobanda legala ?care este dobanda legala ? ( in calculator de dobanda am gasit in prima coloana" Dobanda legala remuneratorie sau Dobanda de referinta BNR sau Dobanda de politica monetara"; in cea de-a doua coloana "Dobanda legala penalizatoare standard conform art. 3 alin. 2 (este dob. remuneratorie+4%)")
Va rog ajutati-ma sa inteleg.
Multumesc
NU ma poate ajuta nieni cu un raspuns ? Va rog mutati topic in forum juridic ....multumesc
Da, la dobanda bnr mai adaugati 4 puncte si este dobanda penalizatoare legala pe care o puteti solicita. In contract, nu aveti si o clauza cu penalitati de neandeplinire contract?
Nu, in contract nu se stipuleaza penalitati iar in hot civila se mentioneaza ca trebuie sa ne plateasca cheluilelile reprezentand taxa timbru, suma debitului la care se adauga dobanda legala ( nu se mentioneaza altceva)
Multumesc

soficu cristina a scris:

Da, la dobanda bnr mai adaugati 4 puncte si este dobanda penalizatoare legala pe care o puteti solicita. In contract, nu aveti si o clauza cu penalitati de neandeplinire contract?