Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie după șomaj tehnic pe perioada stării de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie după șomaj tehnic pe perioada stării de urgență

Buna ziua...daca am beneficiat de șomaj tehnic pe perioada stării de urgentă și dacă îmi dau demisia ?in momentul acesta trebuie ea le dau bani pe care i am primit in timpul șomajului tehnic...mie mi sa spus ca nu am voie sa părăsesc locul de munca timp de 6 luni de la ridicarea stării de urgente in caz contrar trebuie sa le dau acei bani înapoi
Bună ziua,

Nu este adevărat. Puteți demisiona oricând, nu aveți decât obligația de a respecta preavizul menționat în contractul de muncă. Nici vorbă de restituirea celor 75% din salariu pe care firma, în mod sigur, vi i-a dat din banii statului, nu din ai ei.

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Nu este adevărat. Puteți demisiona oricând, nu aveți decât obligația de a respecta preavizul menționat în contractul de muncă. Nici vorbă de restituirea celor 75% din salariu pe care firma, în mod sigur, vi i-a dat din banii statului, nu din ai ei.

Va mulțumesc !
Pentru puțin. Succes la noul loc de muncă :)
... si puteti sa-i acuzati sid e hartuire la locul de munca, ca tot a fost promulgata recent legea ...