avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie după șomaj tehnic pe perioada stării de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie după șomaj tehnic pe perioada stării de urgență

Buna ziua...daca am beneficiat de șomaj tehnic pe perioada stării de urgentă și dacă îmi dau demisia ?in momentul acesta trebuie ea le dau bani pe care i am primit in timpul șomajului tehnic...mie mi sa spus ca nu am voie sa părăsesc locul de munca timp de 6 luni de la ridicarea stării de urgente in caz contrar trebuie sa le dau acei bani înapoi
Cel mai recent răspuns: isaacgabriella , utilizator 08:17, 22 Iulie 2020
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Nu este adevărat. Puteți demisiona oricând, nu aveți decât obligația de a respecta preavizul menționat în contractul de muncă. Nici vorbă de restituirea celor 75% din salariu pe care firma, în mod sigur, vi i-a dat din banii statului, nu din ai ei.


Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Nu este adevărat. Puteți demisiona oricând, nu aveți decât obligația de a respecta preavizul menționat în contractul de muncă. Nici vorbă de restituirea celor 75% din salariu pe care firma, în mod sigur, vi i-a dat din banii statului, nu din ai ei.


Va mulțumesc !
Pentru puțin. Succes la noul loc de muncă :)
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
... si puteti sa-i acuzati sid e hartuire la locul de munca, ca tot a fost promulgata recent legea ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie in somaj tehnic Svarovsky Svarovsky Buna seara. Se poate depune demisia in timpul somajului tehnic? Daca da, apoi cine are indatorirea sa duca inapoi la sediul firmei echipamentul de lucru cu ... (vezi toată discuția)
Returnare somaj tehnic petcumihai23 petcumihai23 Buna ziua, daca in situatia actuala cu starea de urgenta, un angajat a fost in somaj tehnic si a primit indemizatia de 75% de la stat, iar la sfarsitul starii ... (vezi toată discuția)
Demisia maticanelia maticanelia se poate demisiona fara preayiz lichidare la zi ? in conditiile in care ,la locul de munca se comporta urat {injuraturi urlete stres etc} si eu am o oferta mai ... (vezi toată discuția)