Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am cateva nelamuriri privind contraventiile STB si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am cateva nelamuriri privind contraventiile STB si contestarea lor

Am cateva nelamuriri privind contraventiile STB si contestarea lor.

La inceputul lunii am fost legitimata in autobuz deoarece nu aveam abonament valid. Controlorul a inceput sa completeze procesul verbal fara sa comunice cu mine. L-am intrebat la un moment dat cat e amenda si a spus ca este 500 de lei. I-am spus ca stiam ca e 50 de lei. Mi-a spus ca asta daca as fi platit pe loc. I-am zis ca platesc, nicio problema. M-a refuzat spunandu-mi ca nu mai pot sa platesc pentru ca el a inceput sa scrie procesul verbal.
Nu este dreptul meu sa platesc suprataxa ca sa nu primesc amenda mai mare? Are dreptul sa ma refuze?

Mentionez de asemenea ca pe PV este bara sub "Martor" deoarece nu a pus pe nimeni din autobuz sa semneze. La mentiuni a scris doar "Fara martor".

La "mentiuni contravenient" scrie ceva inteligibil.

Eu as vrea sa contest amenda, dar am inteles ca trebuie sa ma duc la Judecatoria sectorului si sa depun un dosar. Are rost sa imi bat capul cu asta? Credeti ca as avea castig de cauza?

Daca da, poate ma ajutati cu mai multe info privitoare la ce trebuie sa contina dosarul. Citisem pe undeva ca trebuie sa duc copie dupa PV in vreo 5 exemplare, dar nu suna credibil...
Bună ziua,

Din punctul meu de vedere e un abuz ceea ce a făcut controlorul.
Dumneavoastră ați semnat procesul verbal?
Verificați și analizați procesul verbal, în sensul in care sa vedeți dacă datele dvs sunt scrise corect și complet, dacă sunt trecute corect data, respectiv locul săvârșirii contravenției.
Apoi, pentru dosar, nu aveți nevoie de 5 exemplare ale procesului verbal, ci de 3 exemplare (dintre care depuneți în instanta doar 2, unul rămâne la dvs.).
Trebuie sa achitați o taxa de timbru de 20 de lei, sa atasati copie de pe actul dvs de identitate (tot doua exemplare de depus la instanta și unul la dvs), precum și orice alte probe considerați dvs ca sunt utile. Pe scurt, tot ce depuneți în instanta depuneți în doua exemplare plus un exemplar care sa rămână la dvs.
Plângerea o depuneți la judecătoria de la locul săvârșirii faptei și se poate depune prin posta/curier/e-mail.
Buna ziua! Multumesc mult pentru raspuns.
As vrea sa depun contestatia online, dar nu gasesc nicio informatie pe internet cum ca s-ar putea. Am gasit o singura adresa de email, dar este pentru contestatiile contra DSP.

Imi puteti indica o adresa de email unde as putea depune contestatia amenzii online pentru Judecatoria Sectorului 1?

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună ziua,

Din punctul meu de vedere e un abuz ceea ce a făcut controlorul.
Dumneavoastră ați semnat procesul verbal?
Verificați și analizați procesul verbal, în sensul in care sa vedeți dacă datele dvs sunt scrise corect și complet, dacă sunt trecute corect data, respectiv locul săvârșirii contravenției.
Apoi, pentru dosar, nu aveți nevoie de 5 exemplare ale procesului verbal, ci de 3 exemplare (dintre care depuneți în instanta doar 2, unul rămâne la dvs.).
Trebuie sa achitați o taxa de timbru de 20 de lei, sa atasati copie de pe actul dvs de identitate (tot doua exemplare de depus la instanta și unul la dvs), precum și orice alte probe considerați dvs ca sunt utile. Pe scurt, tot ce depuneți în instanta depuneți în doua exemplare plus un exemplar care sa rămână la dvs.
Plângerea o depuneți la judecătoria de la locul săvârșirii faptei și se poate depune prin posta/curier/e-mail.

Jud-sector1@just.ro

Daca trimiteți prin e mail va trebui sa trimiteți oricum și prin posta/curier.
Eu va propun sa depuneți prin e-mail, sa verificați zilele următoare pe portal ce număr de dosar are contestația dvs. si ulterior sa depuneți și prin curier/posta, indicând direct numărul de dosar, în asa fel încât sa se depună actele direct la dosarul dvs.
E obligatoriu ca instanta sa aibă suficiente exemplare în asa fel încât sa se poată realiza comunicarea către cealaltă parte.
Multumesc din nou!

P.S.: Nu, nu am semnat procesul verbal.

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Jud-sector1@just.ro

Daca trimiteți prin e mail va trebui sa trimiteți oricum și prin posta/curier.
Eu va propun sa depuneți prin e-mail, sa verificați zilele următoare pe portal ce număr de dosar are contestația dvs. si ulterior sa depuneți și prin curier/posta, indicând direct numărul de dosar, în asa fel încât sa se depună actele direct la dosarul dvs.
E obligatoriu ca instanta sa aibă suficiente exemplare în asa fel încât sa se poată realiza comunicarea către cealaltă parte.