Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua. Va supun atenției următoarea speță, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua. Va supun atenției următoarea speță, sperând ...

Bună ziua.
Va supun atenției următoarea speță, sperând că mă puteți ajuta la rezolvarea ei.
O cunoștință este asociat (unic sau împreună cu soția) în 4 societăți comerciale (SRL). De aproximativ 5 ani nu mai are nici un fel de activitate pe nici una dintre ele, fără însă a le închide. Contabilul de la acea dată i-a spus ca, atâta timp cât are datorii neachitate către bugetul statului nu poate nici măcar suspenda activitatea.
Firmele au fost lăsate... în aer, la datorii s-au adunat penalizări și dobânzi, ajungându-se la niște sume pe care persoana în cauza nu le poate plăti.
Pentru una dintre firme i s-a deschis dosar penal pentru evaziune fiscala, casa este sub sechestru judiciar, iar asociatul și soția trăiesc în acest moment din salariul minim pe economie din care se rețin și popriri pentru datoriile neachitate.
Exista vreo posibilitate sa se radieze aceste firme, care nu mai exista decât pe hârtie, dar produc în continuare datorii ce nu pot fi achitate?
Mulțumesc mult.
Trebuie sa consultati o firma specializata si va va indruma ce aveti de facut.Pe forum este un raspuns prea general.