Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! La 60 cm distanta de gardul proprietatii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! La 60 cm distanta de gardul proprietatii mele a fost ...

Distanta minima dintre fereastra si proprietatea vecina
Buna ziua!
La 60 cm distanta de gardul proprietatii mele a fost construita o casa, pe care vecinii mei au vandut-o ulterior. Initial, peretele dinspre proprietatea mea era unul orb, dar noul proprietar al imobilului respectiv si-a deschis in acest perete o fereastra care priveste fix in gradina mea. In plus, acesta si-a montat streasina casei deasupra proprietatii mele. Imi puteti spune daca este legal asa ceva sau il pot actiona pe proprietarul imobilului in instanta?
Laura Dumitriu, utilizator
Codul civil nu prevede realizarea de ferestre la 60cm de hotar. Trebuie sa existe min 2m de hotar.
Va multumesc mult pentru raspuns! Dar as vrea sa fiu sigura ca e vorba de minimum 2m fata de hotarul proprietatii. O cunostinta care e avocat sustine ca e vorba de 2m fata de casa mea si nu de hotarul proprietatii. De accea am zis sa mai cer o opinie avizata.