Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-citarea paratului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-citarea paratului

Buna . Am o intrebare: la primul termen s-a dispus conformarea din partea reclamantului sa faca dovada ca paratul locuieste la adresa citata(art.616 ind.1 Cod de procedura civila). Pot sa fac o adresa catre politie prin care sa solicit sa imi confirme ca paratul figureaza in evidente ca locuieste la adresa respectiva? Multumesc.
mai bine luati o adeverinta de la presedintele blocului:D:D
Cei de la evidenta populatiei va poate indica domiciliul partii, dar nu este ca locuinta efectiva a paratului sa fie identica cu domiciliul.....asadar solutia cu adeverinta de la presedintele asociatiei este solutia.
Problema este ca locuieste in oras dar....la casa.Aici este problema ca nu este vorba de asociatie de locatari.
Locul unde locuieste efectiv este identic cu domiciliul trecut in actul de identitate?
Locuieste la ultimul domiciliu comun al sotilor. Adresa de pe buletin acolo este. Probabil sau mai mult ca sigur Evidenta populatiei din orasul respectiv il are in baza de date ca locuieste acolo. Eu am intrebat daca acestia imi dau ,in urma unei solicitari scrise , aratand ca este parat in dosar nr. etc. , confirmarea ca sa pot face dovada ca el locuieste sau are domiciliul acolo. Acolo a fost citat, dar nefiind acasa s-a facut citarea prin afisare. (Ca o paranteza el se afla in Portugalia, este de acord cu divortul, dar instanta nu stie acest lucru, practic aici este chestia) Multumesc mult.