Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se poate afla numele a 2 fosti angajatori care nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se poate afla numele a 2 fosti angajatori care nu mai sunt

Buna ziua,
O ruda de-a mea a pierdut cartea de munca pe care a ridicat-o de la ITM acum 5 ani.
In perioada 1985-1997 a avut 2 locuri de munca.
Tot pe acest forum am gasit pasii de urmat pentru a-si procura adeverintele de vechime de la fostii angajatori/lichidatori sau de la arhiva nationala judeteana, dupa caz.
Problema este ca nici macar nu mai stie numele celor 2 angajatori la care a lucrat in perioada 1985-1997.
De pe urma lor nu mai detine nici un document in care sa regaseasca numele societatilor respective.
Nu vreau sa comentez mai mult.
Intrebare: exista vreun mod in care sa afle numele celor 2 angajatori?
Din toate astea isi aminteste doar locatia societatilor respective care acum sunt istorie.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat!
Arhiva unitatilor din regimul comunist nu se afla la ITM ... perioada dupa 1990 /1997 il ajuta la ITM numai daca stie denumirea societatii private, in rest nu.

POPA GHEORGHE a scris:

Poate nu am fost dstul de clar. Dupa cum am mentionat si anterior, la RC puteti afla numele firmei care a preluat activele si dupa caz, arhiva, in conditiile in care cunoasteti locatia si pe aceasta locatie functioneaza in prezent o alta firma.
Identificati, eventual (daca exista), numele firmei actuale la RC si apoi mergeti la respectiva firma si va interesati daca a preluat active si/ sau arhiva de la vechea firma, ocazie cu care puteti afla numele firmei unde a lucrat ruda dvs.
La ITM de unde s-a ridicat carnetul de munca, in prezent pierdut, pot exista documente scrise prin care carnetul respectiv a fost primit de la firma .... pentru a tine evidenta. Mergand la firma din antetul documentului exista posibilitatea sa fie firma in discutie.
Daca ruda dvs. a beneficiat de grupa de munca, la ITM pot exista documente depuse de firmele in discutie, anual, dupa 1990 conform prevederi Ordin MMPS nr. 50/ 1990, prin care firmele respective (se pot identifica numele din antet document) au cerut aviz de incadrare in grupa de munca.
Procedura pe care o descriu este stufoasa, dar exista o posibilitate de a afla denumirile firmelor. Mai este o piedica - inspectorii de la ITM sa fie dispusi sa caute, desi contracost (cu bon fiscal) au posibilitatea sa caute/ sa dea documente solicitantilor.
Mai simplu este ca ruda dvs. sa gaseasca fosti colegi care sa-si aminteasca unde au lucrat impreuna.

Multumesc! Si eu i-am spus sa-si caute fosti colegi.

Cornel Vasile a scris:

Arhiva unitatilor din regimul comunist nu se afla la ITM ... perioada dupa 1990 /1997 il ajuta la ITM numai daca stie denumirea societatii private, in rest nu.

De asta ma temeam si eu. Multumesc pt raspuns!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună seara- aceeași problemă am și eu - cu aflarea arhivei de la ICM-4-dar din păcate nu găsesc nici unde!!! pe unde am aflat câte ceva- am sunat , da achitați suma de,in contul..... după 3luni vine răspunsul - ne pare rău dar nu deținem arhiva de la ..... !!!!! alte indiciii -încercati la- sau nu știm și tot așa și nu găsești nici cum!!! problema e că dai bani și nu rezolvi nimic și pierzi și bani și timp- vă întreb ce mai e de făcut???