Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sunt 2 firme cu aceeasi actionari (persoane fizice) si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sunt 2 firme cu aceeasi actionari (persoane fizice) si acelasi ...

Sunt 2 firme cu aceeasi actionari (persoane fizice) si acelasi obiect de activitate, firma A din Romania si A1 din Belgia. Firma A din RO doreste sa cumpere firma A1 din BE (valoare peste 1 mil. euro). Trebuie intocmit dosarul preturilor de transfer pentru cumpararea de actiuni sau pentru justificarea valorii firmei A1 din BE este suficienta o evaluare facuta de o persoana independenta? Cum ar trebui sa procedeze firma A din RO in acest caz?
Buna ziua,

Intocmirea raportului de evaluare a societatii preluate este suficient daca este realizat de un evaluator autorizat.
Numai ulterior daca realizati tranzactii intercompany e necesar sa practicati preturi pe care le-ati utiliza in legatura cu entitati independente.

Ordinul nr. 442/2016 din 22 ianuarie 2016 prevede cuantumul tranzactiilor, termenele pentru intocmire, continutul si conditiile de solicitarea dosarului preturilor de transfer si procedura de ajustare/estimare a preturilor de transfer.

Conform acestuia este necesar sa intocmiti dosarul preturilor de transfer :

a) anual, numai daca sunteti mari contribuabili si valoarea tranzactiilor cu persoanele afiliate depaseste :

- 200.000 euro, in cazul dobanzilor incasate/platite pentru serviciile financiare, calculata la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru ultima zi a anului fiscal;

- 250.000 euro, in cazul tranzactiilor privind prestarile de servicii primite/prestate, calculata lacursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru ultima zi a anului fiscal;

- 350.000 euro, in cazul tranzactiilor privind achizitii/vanzari de bunuri corporale sau necorporale, calculata la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru ultima zi a anului fiscal.

b) numai la cererea organelor de control, daca sunteti mari contribuabili si nu depasiti criteriile de mai sus sau contribuabili mici si mijlocii daca valoarea tranzactiilor cu persoanele afiliate depaseste:

- 50.000 euro, in cazul dobanzilor incasate/platite pentru serviciile financiare, calculata la cursulde schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru ultima zi a anului fiscal;

- 50.000 euro, in cazul tranzactiilor privind prestarile de servicii primite/prestate, calculata lacursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru ultima zi a anului fiscal;

- 100.000 euro, in cazul tranzactiilor privind achizitii/vanzari de bunuri corporale sau necorporale, calculata la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil pentru ultima zi a anului fiscal.