Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conform art.27 din lege 55/15 mai 2020 cu modificarile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conform art.27 din lege 55/15 mai 2020 cu modificarile ulterioare ...

conform art.27 din lege 55/15 mai 2020 cu modificarile ulterioare , pe perioada starii de alerta se poate angaja personal contractual in institutii publice pe perioada determinata de o luna ,respectiv pe perioada concediului medical al persoanei inlocuite ?

multumesc !
Instituțiile și autoritățile publice pot angaja personal fără concurs, în funcție de nevoile determinate de prevenirea și combaterea situației care a generat starea de alertă și exclusiv pentru activități legate de aceasta, pentru o durată determinată, ce nu poate depăși 30 de zile de la data încetării stării de alertă.