Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

Bună ziua, doresc dacă puteți să mă lămuriți intr-o problemă privind CIM pe perioada determinată . Am o colegă căreia i se încheie CIM la data de 06.07.2020 (de la 07.07.2017 până la 06.07.2o20 - 36 luni - fiind angajat pensionar). Cei din conducere doresc să-i deschidă un alt contract de munca pe perioadă determinată prevalandu-se de perioada stării de alertă, de lipsa de personal și de un document de la minister cu privire la suspendarea concursurilor privind ocuparea posturilor vacante. Va rog dacă puteți să mă ajutați cu un răspuns legal. Mulțumesc!
Legea 55/2020
Art. 27
(1) Instituțiile și autoritățile publice pot angaja personal fără concurs, în funcție de nevoile determinate de prevenirea și combaterea situației care a generat starea de alertă și exclusiv pentru activități legate de aceasta, pentru o durată determinată, ce nu poate depăși 30 de zile de la data încetării stării de alertă.
Mulțumesc